Umelá inteligencia je pojem, ktorý ľuďom môže naháňať strach a možno jedného dňa nahradiť alebo zničiť človeka. Svetom práve letí informácia o tom, ako umelá inteligencia namaľovala obraz.

V aukčnom dome Christie’s v New Yorku bol do dražby uvedený obraz s podobizňou fiktívnej postavy, Edmonda Belamyho, za ktorým stojí spoločnosť Obvious vytvárajúca umelecké diela pomocou umelej inteligencie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Členovia Obvious pracujú s generatívnymi kontradiktórnymi sieťami, ktoré sú schopné vytvoriť vlastný algoritmus a tak vytvárať obrazy veľmi podobné tým, aké vie namaľovať človek. Obraz Edmonda Belamyho vznikol prostredníctvom portálu GitHub náhodným pospájaním pixelov. Dielo nevyzerá dokonalo, na niektorých miestach je podľa znalcov vyslovene nedokončené, no málokto by sám od seba postrehol, že nebolo nakreslené človekom. Tomu, že ho nakreslil počítač, nasvedčuje iba pozoruhodný podpis v pravom dolnom rohu.

Pracovníci aukčnej siene si nerobili veľké očakávania, čo sa týka sumy, za ktorú bude obraz predaný. O to väčšie bolo ich prekvapenie, keď sa obraz fiktívneho muža predal za neuveriteľných 432-tisíc amerických dolárov.

Komentáre