Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

LEGO je jedna z najobľúbenejších detských hračiek, s ktorou sa vedia pobaviť nielen deti. Zo začiatku to boli len kocky zapadajúce do seba a bolo na našej fantázii, čo z toho vznikne. No LEGO sa prispôsobuje stále viac a viac tomu, čo je aktuálne moderné, a preto si dnes môžeme z lega postaviť Ľadové Kráľovstvo, Jurský Park či potápajúci sa Titanic. 

time.com

Firma, ktorá vyprodukovala stovky miliárd plastových kociek začínala pomerne skromne. Dánsky stolár Ole Kirk Christiansen si v roku 1916 zariadil stolársku dielňu a s pomocou niekoľkých učňov vyrábal nábytok, väčšinou pre farmárov z okolia. Bohužiaľ, táto dielňa mu neskôr vyhorela, a tak sa rozhodol založiť väčšiu s väčším množstvom výrobkov. Neskôr začal vyrábať aj drevené hračky. 

Keď sa do povedomia začal dostávať plast, Christian sa rozhodol popri drevených hračkách vyrábať aj tie z plastu. Prvou modulárnou hračkou sa stal rozoberateľný náklaďak. V roku 1947 sa dostali k hračke, ktorú si dal patentovať Brit Hilary Harry Fisher Page. Hračka sa už začínala podobať na to dnešné LEGO, pretože išlo o do seba samozapadajúce kocky. 

morelega.cz

Aj napriek tomu, že o LEGO spočiatku ľudia nejavili veľký záujem, Christián sa nevzdal. Využil svoj potenciál a v roku 1958 prišla na svet moderná LEGO kocka. Keď potom došlo k ďalšiemu požiaru, pri ktorom vyhoreli skoro všetky jeho dielne, rozhodol sa, že už bude vyrábať len plastové hračky. 

Stavebnica sa následne veľmi rýchlo rozšírila do celého sveta. O 20 rokov na to, prišiel na svet aj LEGO panáčik. Spočiatku bol síce bez úsmevu a rôznofarebný, no nakoniec sa ujal žltý panáčik s úsmevom ako ho poznáme doteraz.  

time.com

Názov LEGO vymyslel sám Christian. Je to skratka dánskej frázy “leg godt”, čo v preklade znamená “hrať sa dobre”.

Komentáre