Ak si práve vyberáte a neviete, ako spoznať toho skutočne odborného a kvalitného profíka, máme pripravené body, na ktoré by ste sa pri nutnej výmene správcu bytového domu za nového mali zamerať asi najviac.

Pri najbližšej schôdzke s ním teda myslite na všetky nižšie spomenuté veci, pričom majte na pamäti, že človek znalý komplexnej správy budov by mal ovládať minimálne polovicu z toho všetkého.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: handymanstartup.com

Obodujte ho s nami

  1. Prax v odbore sa cení asi vo všetkých odvetviach a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Preto si vyberte správcu, ktorý má skúsenosti so správou bytových domov viac ako 5 rokov.
  2. Zloženie tímu by malo stáť na profesionalite. Zrejme ani ten najdokonalejší správca neurobí všetko sám a bez pomoci ostatných. Od účtovníčky až po technikov, čím väčší tím, tým lepšie pre vás.
  3. Dostupnosť je viac než nutná. Veľmi dobre vieme, ako to funguje, keď sa niektorá služba pokazí, potrebujete inštalovať novú elektrickú zásuvku a všetci sa začnú vyhovárať, že počas víkendov nepracujú, alebo je momentálne konkrétny správca práce neschopný. Zloženie tímu, ktoré sme spomínali, musí myslieť aj na tieto veci a v prípade potreby zastúpiť inou osobou daného správcu.
  4. Hodnota správy znamená, ako a kedy bude správca odmeňovaný. Pevný správcovský poplatok za jednotku za mesiac je veľmi transparentný. Pozor na „dofakturáciu“ a skryté poplatky, náklady vo vyúčtovaní a iné.
  5. Výročné informácie sú dokumentom, ktorým správca sumarizuje významné technické, ekonomické a prevádzkové informácie o danom spoločenstve vlastníkov jednotiek. Mal by vám poskytovať pravidelné informácie o vašich nákladoch, rovnako tak by mal predložiť do určitého termínu aj vlastnú správu o hospodárení so zverenými financiami a správe budovy.
  6. Kontakty sa dobrému správcovi určite zídu. V mnohých prípadoch zabezpečuje veľmi dôležité veci ohľadom dodávok materiálu na zaistenie údržby a opráv. A kto by nechcel ušetriť na výhodnejších zľavách, o ktorých je všeobecný prehľad.

Nezabudnite ani na správne financovanie a splácanie prípadných úverov, technické vybavenie a opravy s ktorými by si mal správca domu určite poradiť.

V skratke a jednoducho povedané, musí to byť osoba, ktorá by vám mala odpovedať na všetko ohľadom správy vášho domu.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here