Muž, ktorý je synom chudobného afrického roľníka je pre Afriku stelesnením nádeje. Jedného dňa si Yacouba uvedomil, že najväčšie problémy v jeho krajine sa samé nevyriešia a preto je jeho povinnosťou zasiahnuť. Už 30 rokov cestuje naprieč touto nehostinnou krajinou a premieňa neúrodnú púšť na zarastené a zalesnené oblasti. Jeho jediné nástroje sú lopata a presvedčenie a viera, ktorú mu môžeme všetci závidieť.
Sawadogove úžasné výsledky hovoria samé za seba. Nachádzame sa v oblasti Afriky známej ako pásmo Sahel (južná časť Sahary). V roku 1980 túto oblasť postihli nepredstaviteľné suchá a množstvo zrážok na tomto území sa znížilo až o 80%. Toto premenilo krajinu na nehostinnú púšť. Veľa pôvodných obyvateľov sa v dôsledku sucha presťahovalo na juh, na úrodnejšiu pôdu, no Yacouba nie.
Yacouba nevie písať ani čítať a tak na sadenie stromov používa metódu, ktorú ho naučili jeho predkovia. Nazýva sa „ZAI“. Jedná sa o spôsob výsadby, kedy sa rastliny sadia do malých jamiek, ktoré sú plné kompostu. Po zasadení rastliny, doleje otvor doplna vodou, takže rastlina z jamy dokáže čerpať vodu aj počas obdobia sucha.
Jeho viera a odhodlanie sa vyplatili. Kvalita pôdy sa výrazne zvýšila. Spolu s pestovaním prosa a iných poľnohospodárskych plodín, sa mu úspešne darí aj toto územie trvalo zalesňovať. Tieň a organické materiály, ktoré sa nachádzajú pod stromami zase pomáhajú pôde udržiavať vlhkosť.
Yacoubeho príbeh sa stal celosvetovým fenoménom. V roku 2010 jeho príbeh inšpiroval filmových tvorcov, ktorý natočili film „Muž, ktorý zastavil púšť„. Celý zisk z tohto filmu bol použitý na obnovu miestnych lesov a do vzdelávacieho programu pre miestnych poľnohospodárov, ktorí sa tiež chcú naučiť techniku „ZAI“.