Obdivujete vo výkladoch kožené topánky, kabelky, sedacie súpravy či odevy vyrobené zo zvieracej kože, no nechcete podporovať zabíjanie zvierat pre tieto účely, ktoré navyše do veľkej miery zaťažuje prírodu? Mexičania túto dilemu vyriešili za vás! Rozhodli sa vymyslieť a vyrobiť alternatívu kože, ktorá by bola menšou záťažou pre životné prostredie – predišlo by sa znečisťovaniu pri spracovávaní zvieracej kože, pri ktorej sa využívajú agresívne chemikálie, rovnako ako by sa živočíšny produkt nahradil prírodným. A tak vznikla rastlinná koža.

Mexičania so svojím revolučným výmyslom
Zdroj: Uniland

Ekologická a vegánska alternatíva je vyrobená z kaktusov. Mexická značka DESSERTO si dala mimoriadne záležať na tom, aby spracovávanie a výroba kože z kaktusov nemala na prírodu taký nežiadúci dopad, ako spracovanie kože zo zvierat. Za touto značkou stoja dvaja Mexičania – Adrián López Velarde a Marte Cázarez, pod ktorých rukami vznikla prvá kaktusová koža už v lete roka 2019. Prvýkrát bola svetu predstavená v Miláne, kde zožala úspech predovšetkým vďaka svojim vlastnostiam. Až priveľmi sa podobá na syntetickú či pravú kožu, je elastická, príjemná na dotyk a maximálne prispôsobivá.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Vegánska alternatíva kože
Zdroj: Uniland
Adrián López Velarde portálu Uniland povedal, prečo sa rozhodli práve pre kaktus. Podľa jeho slov, kaktus je rastlinou, ktorá v Mexiku rastie takmer všade, je nenáročný na pestovanie, nepotrebuje takmer žiadnu vodu ani hnojivá a jeho pestovanie nezaťažuje prírodu. V mexickej kultúre má svoje miesto, rovnako ako aj na mexickej štátnej vlajke. Okrem toho, je jeho spracovanie tiež postavené na veľmi ekologickej báze, takže príroda nie je touto výrobou zaťažená.
Skvelý nápad pochádza z hláv Mexičanov
Zdroj: Uniland
Inšpiratívni Mexičania pestujú kaktusy na tento účel na vlastnom ranči v štáte Zacatecas. Pravidelne, raz za 6-8 mesiacov z rastlín odrežú dospelé listy, ktoré následne tri dni sušia na slnku a potom posúvajú na spracovanie. To, ako tento výrobný proces prebieha, si však šikovní muži nechávajú pre seba. S verejnosťou sa podelili len o to, že rastliny živí dažďová a podzemná voda, ktorá je v Zacatecase bohatá na minerály. Do kariet im hrá tiež to, že vďaka vysokej odolnosti dokážu kaktusy prežiť aj v zimných mesiacoch, takže nie je potrebné ich vysádzať každý rok nanovo.

Komentáre