Táto obrovská kométa je zatiaľ mediálne známa ako ‘The Great Pumpkin’ teda „Veľká Tekvica„. Naposledy sa priblížila planéte Zem ešte pred 3 rokmi – 31.10.2018, teda v čase Pamiatky zosnulých alebo amerického sviatku Halloween.

Oficiálny názov tohto asteroidu je – ‘Asteroid 2015 TB145’. Nebolo by na ňom nič podivné a nezvyčajné, keby nemal tvar ľudskej lebky. Pri pohľade z istého uhla je presne vidieť očné buľvy, nos a aj náznak úst. Je to teda pozdrav k Pamiatke zosnulých od niekoho iného z vesmíru?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: JOSÉ ANTONIO PEÑAS / SINC/NASA

Asteroid je medzi vedcami známy aj pod menom „mŕtva kométa“, pretože stratil väčšinu svojho ľadu, plynu a ostatných látok počas svojej cesty, keď obiehal v malej vzdielenosti od Slnka.

Prvé zmienky o tomto asteroide prišli v októbri 2015, kedy ho ako prvý zaznamenali vedci z University of Hawaii. Od vtedy ho poznáme pod viacerými menami, ako napríklad aj „Halloween Asteroid“. Jeho rozmery sa dajú len ťažko takto z diaľky odhadnúť, no vedci predpokladajú že na šírku meria niečo medzi 625 až 700 metrov.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here