Patríte aj Vy medzi ľudí, ktorí pracujú dlho do noci alebo sa jednoducho len z rozličných dôvodov nedokážu dostať do postele včas? Tak podľa najnovšieho výskumu si takýmto počínaním môžte výrazne poškodiť svoju genetickú informáciu. Takéto poškodzovanie môže do budúcnosti znamenať výrazné zdravotné komplikácie.

Vedeckým tým z Honh Kongu si na svoj výskum vybral veľmi zaujímavé pokusné osoby, ktorými bolo 49 miestnych lekárov, z ktorých až 24 chodilo pravidelne na nočné služby. Táto vzorka testovaných zhruba 6 krát do mesiaca pracovala od poobedia do skorých ranných hodín. Všetkým 49 lekárom tím vedcov pravidelne odoberal krv, na základe čoho skúmal informácie o ich zdravotnom stave.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Výsledy tohto experimentu celkom jednoznačne ukazujú, že nedostatok spánku sa jednoznačne prejavu na DNA. V bunkách lekárov, ktorí chodili na nočné služby, dochádzalo k nižšej produkcii dôležitého génu. Toho úlohou je v ľudskom tele opravovať DNA. DNA doktorov slúžiacich nočné služby bola viacej poškodená, ako DNA lekárov slúžiacich pravidelné denné služby.

zdroj: slad.sk

Ľudksé telo je nastavené tak, aby dokázalo fungovať v 2 režimoch – aktivita a spánok. Keď je človek hore, mozog produkuje toxické proteíny priamo zo svojich nervových buniek. Následne však dokáže tieto škodlivé látky odbúravať len počas spánku. Pokiaľ k ich odstráneniu nedôjde včas, môžu začať spôsobovať vážne ťažkosti. Výrazne obmedzujú schopnosti koncentrácie a rozmýšľania.

Mozgové bunky teda následne nepracujú správne a spomaľujú celkové fungovanie mozgu. Človek si nedokáže niektoré veci zapamätať a taktiež dokáže spomalene spracovávať informácie.

Komentáre