Máte problém zaspať, aj keď ste veľmi unavení? Často sa prebúdzate uprostred noci a ležíte celé hodiny v posteli s otvorenými očami? Sú to príznaky nespavosti, bežnej poruchy spánku, ktorá bráni regenerácii energie tela, negatívne ovplyvňuje vašu produktivitu počas dňa a kazí vám náladu.

Chronický stav nespavosti môže výrazne oslabiť obranyschopnosť tela a spôsobiť vážne poškodenie zdravia, ktoré potom dokáže dať do poriadku často už len ten najlepšia neurológia vo Zvolene alebo okolí.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V tomto článku sa budeme zaoberať príčinami a dôsledkami porúch spánku a tiež si povieme o účinných prostriedkoch na nespavosť.

Príčiny a prejavy nespavosti

Nespavosť alebo „insomnia“ je patologický stav charakterizovaný problémami so spánkom a zaspávaním. Medzi príznaky nespavosti najčastejšie patria:

  • ťažké zaspávanie aj s ťažkou fyzickou a psychickou únavou;
  • časté nočné prebúdzanie, plytký spánok;
  • skoré prebudenia, po ktorých nie je možné znova zaspať;
  • pocit únavy a ospalosti po prebudení a počas dňa.

Takéto problémy so spánkom môže mať každý, pretože život je plný stresu a starostí. Žiaľ, stane sa, že epizódy nedostatku spánku sa predĺžia a človek trpí. Niektoré prípady zmiznú spontánne, ale často sa z pravidelného nedostatku spánku vyvinie chronická nespavosť, ktorá výrazne zníži kvalitu života a má negatívny vplyv na zdravie.

Ako sa zbaviť nespavosti?

Okrem rád od dobrého lekára na telefóne môžete vyskúšať niekoľko ďalších tipov.

Skúste unaviť telo pohybom

V lepšom zaspávaní vám môže pomôcť pokojná atmosféra v spálni. Ticho v hlučnom prostredí dosiahnete napríklad použitím špeciálnej akustickej peny. Aby bol efekt ešte lepší, skúste sa unaviť pohybom.

zdroj: fizkes/Shutterstock.com

Zdravá denná aktivita vám pomôže dobre zaspať tiež, necvičte ale tesne pred spaním, pretože to môže mať stimulačný účinok. Myslite na viac fyzickej aktivity, ideálne na čerstvom vzduchu, počas celého dňa a telo sa určite unaví.

Jedzte pravidelne a vyvážene

Nejedzte ťažké alebo mastné jedlá menej ako tri hodiny pred spaním. Vyhnite sa pitiu kofeínu, alkoholu a nikotínu, najmä pred spaním. To všetko zamestná váš tráviaci systém a znemožní telu rýchlo  a bez problémov.

Meditácia, dychové cvičenia, joga a ľahká gymnastika zmierňujú svalové napätie a umožňujú vám ovládať srdcový tep. To všetko vám pomôže relaxovať a lepšie zaspať aj bez liekov. Tak to vyskúšajte skôr, ako sa vyberiete do lekárne.

 

Komentáre