Kožné ochorenia, podobne ako iné typy ochorení, sú veľmi rozmanité. Všetky sú nepríjemné a niektoré dokonca nebezpečné pre ľudské zdravie i život. K ich liečbe by sa preto malo pristupovať komplexne a nevyhnutne pod jasným vedením dermatológa. Je však tiež veľmi dôležité byť informovaný o hlavných metódach prevencie kožných ochorení a bezpodmienečne ich dodržiavať.

Poďte sa spolu s nami s takýmito opatreniami a prevenciou zoznámiť a určite sa vám podarí pokožku a pleť pred množným nebezpečenstvo ochrániť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Hygiena pokožky je základ

Základnou požiadavkou pre zdravú a krásnu pokožku je hygiena. Mala by byť teda neustále čistá. Pokožka je totiž akýmsi začiatkom a ochranou tela. Pri interakcii s prostredím sa na nej hromadia všetky možné nečistoty, vonkajšie aj vnútorné. A práve táto nečistota môže ďalej prispievať k mnohým chorobám.

Zdroj: FotoDuets/Shutterstock.com

Deje sa tak v dôsledku toho, že organické látky obsiahnuté v tuku a ľudskom pote sú v dôsledku ďalšieho rozkladu priaznivým prostredím pre rozvoj bakteriálnej fauny na povrchu ľudskej pokožky, ktorou býva najčastejšie nepríjemná mykóza.

Znečistenie pokožky tiež vedie k ťažkostiam pri práci mazových a potných žliaz, čo zase môže viesť k suchej pokožke, výskytu mikrotrhlín na nej a narušeniu procesu prenosu tepla.

Každý človek, v každom veku, či už sám alebo s niečiou pomocou, sa preto musí starať o čistotu svojej pokožky:

  • Tvár si musíte umývať každý deň, pretože tvár je najexponovanejšia časť tela vystavená vonkajšiemu znečisteniu.
  • Ruky je potrebné umývať niekoľkokrát denne, najmä pred jedlom, pretože ruky sú neustále v kontakte s predmetmi okolitého sveta, z ktorých sa na nich hromadí leví podiel baktérií.
  • Aspoň dvakrát týždenne by ste sa mali umyť teplou vodou v saune, parnom kúpeli, vani alebo sprche. Počas intenzívneho športu, ťažkej fyzickej práce alebo práce v podmienkach zvýšeného znečistenia by sa mal postup umývania celého tela teplou vodou vykonávať každý deň.
  • V prípade spomínanej mykózy je tiež veľmi dôležité dbať aj na to, aby ste nosili čisté a pohodlné topánky, v ktorých je chodidlo chránené aj pred nebezpečnými vírusmi.

Infekčné kožné ochorenia a ich prevencia

Prevencia infekčných kožných ochorení má predovšetkým čisto hygienický charakter, ktorý sa ale určite neoplatí podceňovať. Tu sú základné pravidlá:

  • Pravidelne si umývajte ruky po práci, škole, návštevách ulíc a preplnených miestach.
  • Buďte čistí, sledujte stav a stupeň znečistenia oblečenia a posteľnej bielizne.
  • Vykonajte mokré čistenie doma a čistite nábytok.
  • Sledujte svojich domácich miláčikov a ich fyzické zdravie.
  • Je vhodné sa sprchovať každý deň, a to so špeciálnymi čistiacimi prostriedkami pre ľudské telo.

Pri dodržiavaní týchto pravidiel prevencie a hygieny bude človek schopný čo najviac chrániť seba a svojich blízkych nielen pred nebezpečnými genitálnymi bradavicami, ale aj pred rôznymi inými druhmi kožných ochorení a zostať šťastný a veselý.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here