Holandský mladík Boyan Slat prišiel pred pár rokmi s veľmi ambicióznym startupom s názvom Ocean Cleanup, zaujímavá technológia, ktorá má za úlohy vyčistiť z oceánov enormné množstvá plávajúceho plastového odpadu. Teraz však jeho vynález pôjde konečne aj do akcie. V priebehu niekoľkých dní sa presunie k nechválne známej tichomorskej odpadkovej škvrne, kde bude zbierať plávajúci plastový odpad.

Vývoj niečoho takéhoto však nebol úplne jednoduchý. Jeho vývoj sprevádzalo mnoho nástrah a testovaní, kým sa projekt dostal do finálnej podoby. Ocean Cleanup je v podstate plávajúca bariéra dlhá 600 metrov, ktorá využíva morské prúdy a vietor na zhromažďovanie plávajúceho plastového odpadu. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Posledného pól roka strávil tento vynález na bývalej námornej základni pri San Franciscu. Meno samotného zariadenia je Wilson. Pri pobreží USA prešiel podrobnými testami a v priebehu niekoľkých dní ho nákladná loď odtiahne 463 kilometrov ďaleko od brehov Kalifornie. V tejto oblasti bude Wilson fungovať v testovacom režime po dobu 2 týždňov, odkiaľ poputuje priamo k už spomínanej Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrne.

 

Komentáre