Japonsko sa rozhodlo odstúpiť od dohody v rámci Medzinárodnej komisie pre lov veľrýb (IWC) a obnoviť tak lov veľrýb vo svojich pobrežných vodách. Komisia s 89 vládami členských štátov bola založená v roku 1946. Jej hlavným cieľom je od začiatku chrániť veľryby a riadiť lov veľrýb na celom svete.  

https://www.instagram.com/p/BwHxmrRALiU/

Výnimku tvorí lov veľrýb na vedecké účely, ako napríklad pre biológov študujúcich reprodukčný stav, obsah žalúdka či vplyv zmeny životného prostredia. Japonsko je už dlho obviňované z používania tejto výnimky ako krytia, pričom veľrybári dodávajú niektoré časti tela výskumníkom a zvyšok normálne predávajú.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Japonsko oznámilo, že od tejto dohody oficiálne odstupuje a v júli tohto roku začína s lovom veľrýb. Ako jeden z dôvodov uviedla krajina aj finančné zisky, ktoré vďaka lovu nadobudne. Toto rozhodnutie ázijskej krajiny sa všal stretlo s veľkou kritikou mnohých ekológov a politikov, ktorí ho označili za krok späť.

View this post on Instagram

#atlanticocean #whale #whales

A post shared by Eran Nir (@eranir767) on

Tí hovoria aj o tom, že vzhľadom k tomu, že je Japonsko považované za vedúci hlas medzi viacerými krajinami, ktoré sa zaoberajú lovom veľrýb, jeho odstúpenie od dohody môže inšpirovať aj iné krajiny, ako napríklad Južnú Kóreu a Rusko. To by znamenalo ešte väčší úbytok veľrýb v moriach a oceánoch.

Komentáre