Mnohí z nás o dôležité látky tela prichádzajú vekom, genetickou predispozíciou, nie najlepším životným štýlom alebo vplyvom okolia. Našťastie je tu niekoľko možností, ako tento deficit telu doplniť. A nakoľko je vždy najlepšia prírodná cesta, ponúkame vám jedno skvelé riešenie.
Včelí peľ si mnohí ľudia vážia pre jeho pozitívne účinky. Starí Egypťania ho používali ako liek, Vikingovia ako doplnok stravy pri svojich námorných plavbách, ktoré často trvali týždne. Ale čo presne sú tieto malé zlaté „korálky“ a aké je ich konkrétne využitie?
Ak nemáte alergiu, vyskúšajte včelí peľ
Peľ je samčia zárodočná bunka kvitnúcej rastliny, ktorú vietor a hmyz prenášajú z kvetu na kvet.
Keď včela medonosná príde ku kvetu, pomocou čeľustí a predných nôh zoškrabuje uvoľnený peľ z toho, čo je známe ako tyčinka. Zmieša to s medom, tráviacimi enzýmami a slinami, ktoré si priniesla so sebou, a uloží si to do peľových vačkov na zadných nohách.
Časť drobných peľových čiastočiek priľne na telo včely, počas letu sa prenesie na ďalší kvet a opeľuje ho. Keď sú peľové vaky včely plné a peľ je stlačený, vytvorí sa jedinečný zlatý granulát, ktorý včela dopraví do úľa, kde slúži ako hlavná potrava pri výchove znášky.
Na zber 1 čajovej lyžičky peľu potrebuje včela celý mesiac
Na zber peľu včelári umiestnia pri vchode do úľa peľovú lapačku, ktorá zoškrabuje granule zo zadných nôh a zbiera ich do nádoby. Tie sa potom očistia od cudzích teliesok a vysušia, aby sa z lepkavého peľu, ktorý nazbierala včela, stal jedlý pevný granulát a teda kvalitný včelí peľ, ktorý je jedným z najbohatších zdrojov vitamínov, čistých minerálov a bielkovín.
Zaujímavosťou je, že na 1 čajovú lyžičku týchto granúl včela pracuje asi celý mesiac osem hodín denne, čo ukazuje jej zvláštnu hodnotu.
Zložky včelieho peľu
Nielen únava, oslabená imunita, vek, ale aj nové hodinky na ruke vás upozorňujú na to, že je najvyšší čas na doplnenie pre telo všetkých dôležitých látok? Vedeli ste ale, že práve včelí peľ je jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínov, minerálov, bielkovín, aminokyselín, enzýmov a koenzýmov a pôsobí ako prírodné antibiotikum, antihistaminikum a silný antioxidant?
Zloženie živín vo včeľom peli, podobne ako v mede, sa môže meniť v závislosti od ročného obdobia, lokality a pôvodu. V priemere pozostávajú z cca 30-40 % bielkovín, 55 % sacharidov, 3 % minerálov a 2 % rôznych mastných kyselín.
1-3 % zložiek peľu sa však nedajú bez pochyby chemicky rozložiť a analyzovať, tvoria takpovediac „magickú“ zložku.
V čom sú výnimočné bielkoviny vo včeľom peli?
Včelí peľ poskytuje čisté rastlinné bielkoviny, z ktorých asi polovicu tvoria esenciálne aminokyseliny ako izoleucín, lyzín, metionín, fenylalalín, treonín, tryptofán a valín, ktoré si telo nevie vyrobiť samo.
Sú nevyhnutné pre opravu poškodenia buniek, budovanie nových svalových vlákien, kožných buniek a produkciu hormónov a enzýmov. Nedostatok týchto aminokyselín sa môže prejaviť nedostatkom energie, svalovou slabosťou, problémami s vlasmi a nechtami a ďalšími príznakmi.
Na porovnanie, včelí peľ dokonca poskytuje vyššie percento aminokyselín ako ktorýkoľvek iný živočíšny zdroj, ako napríklad vajcia, syr, mlieko alebo dokonca hovädzie mäso, vďaka čomu sú výborným zdrojom rastlinných bielkovín aj pre vegánov.
Tak sa o tom presvedčte aj v praxi a využite spolu s predajom kvalitného medu aj výber zdravého včelieho peľu.