Nová virtuálna mena libra, na rozdiel od britskej meny sa tak volá aj v angličtine, síce vychádza z podobných základov ako Bitcoin, ale má byť stabilnejšia a praktickejšia pre bežné platenie. Pri nedávnom predstavení projektu to uviedli zástupcovia Libra Association, za ktorou stojí sociálna sieť Facebook a ďalších 27 spoločností ako Mastercard, Visa, PayPal, PayU, eBay, Uber či Vodafone.

Zdroj: Facebook

Podobne ako Bitcoin a ďalšie kryptomeny, tak aj nová libra je založená na takzvanom blockchaine, teda decentralizovanej databáze. Týmto však podobnosť s najznámejšou virtuálnou menou končí. Libra disponuje podľa jej zakladateľov hneď viacerými výhodami. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Nová mena má byť stabilnejšia, bezpečnejšia a praktickejšia pre bežných užívateľov, veria jej zakladatelia. Jej hodnota bude naviazaná okrem iného na skupinu stabilných svetových mien – dolára, švajčiarskeho franku, eura, britskej libry alebo jenu. Overovanie novej meny budú, predovšetkým na začiaku, zabezpečovať len vopred vybraní validátori.

Zdroj: Facebook

Facebook a spol. chcú vytvoriť alternatívny finančný alebo bankový systém. Cielia hlavne na 1,7 miliardy ľudí, ktorí nemajú prístup k tradičným bankám, hoci miliarda z nich vlastní mobilný telefón. Vďaka systému, ktorý vznikne okolo novej digitálnej meny, by mali začať posielať peniaze rovnako jednoducho, ako keď napíšu správu na Facebook. Ide hlavne o ľudí v rozvojových krajinách.

Komentáre