Sloboda zvierat aktívne bojuje za práva tých, ktorí sa sami brániť nemôžu – za práva domácich i divokých zvierat. Okrem boja proti klietkovým chovom, kožušinám,vystupovaniu zvierat v cirkusoch, či boja proti testovaniu kozmetiky na zvieratách sa aktívne venuje aj kampani, ktorá má upozorniť na to, ako psy trpia na reťazi. Slovensko pred nedávnom obehla petícia proti reťaziam, pod ktorú sa celkovo podpísalo takmer 50 650 Slovákov. Držanie psa na reťazi však aj napriek tomu nebude v našej krajine zakázané a trestané. Kde nastal problém?

Zdroj: pixabay.com

Reťaz je väzenie. Nemožno z nej uniknúť pred hladom, smädom, páľavou, ohrozením, bolesťou a osamelosťou. Tisíce psov na Slovensku strávia celý svoj život na reťazi. Aby sme im dokázali pomôcť, je potrebná zmena myslenia aj zákona.“ Takto znejú slová Slobody zvierat, ktoré v stručnosti popisujú, čomu psíkovia na reťazi musia počas svojho života čeliť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay.com

Pes dostáva pestrú stravu, má adekvátnu budú, prístup k vode… Jediná vec, ktorá mu však bráni byť šťastným, je kovová reťaz ktorá počas dňa limituje jeho priestor a núti ho zotrvať na jednom mieste, samého, smutného, nehľadiac na to, aké je vonku počasie… A potom sú tu majitelia (alebo skôr tyrani!!), ktorí psa priviažu kovovou reťazou napríklad o strom a nechajú ho bez jedla, vody, prístreška, potrebnej starostlivosti a akejkoľvek pozornosti na pospas osudu. A presne voči takýmto ľuďom sa Sloboda zvierat rozhodla zakročiť, keď vytvárala petíciu a bojovala za zmenu. 

 

Po tom, ako sa desaťtisíce Slovákov podpísali pod petíciu za zrušenie reťazí sme si mysleli, že rezort Ministerstva pôdohospodárstva, ktorý sa petíciou a návrhmi Slobody zvierat zaoberal, jednoznačne rozhodne v prospech petície a reťaze definitívne zruší. Na naše prekvapenie však Sloboda zvierat zverejnila status, ktorý zabolel nejedného milovníka psov – reťaze by zakázané byť mohli, ale stále nie sú. „Píšu, že vyhláška nemôže ísť nad rámec zákona a keďže zákon držanie psov na reťazi nezakazuje, nemôže tak urobiť ani vyhláška,“ znejú slová v statuse organizácie, ktorá takto komentuje rozhodnutie ministerstva. Hoci zákaz reťazí zatiaľ oficiálne nenastal, pre majiteľov, ktorí svojho psa na reťazi držia, stále platia pravidlá, ktoré MUSIA zo zákona dodržať: 

Zdroj: facebook.com/SlobodaZvierat.sk

„Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný … zabezpečiť ich ochranu a pohodu, ktorou sa rozumie dosiahnutie takého vzťahu medzi prostredím a každým individuálnym zvieraťom, ktorý s ohľadom na druh zvieraťa, stupeň jeho vývoja, prispôsobenia sa a domestikácie zaručí jeho dobrý zdravotný stav, fyziologické a etologické potreby, dostatočnú voľnosť pohybu, sociálne vzťahy, rozvíjanie jeho daností a fyziologické prejavy správania. … Vyhláška 123/2008 hovorí, že vlastník zvieraťa musí “umožniť zvieraťu prejavovať prirodzené správanie a vytvoriť možnosti na uspokojenie jeho požiadaviek na pohyb…“ , že reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5 m, musí mať otočnú karabinku, aby sa nezamotávala a neskracovala. Pes musí mať riadny a akurát upevnený obojok (nesmie škrtiť a reťaz nesmie byť upevnená priamo na krku), a že pes držaný na reťazi (v koterci), musí byť denne púšťaný.“ (Zdroj: Sloboda zvierat). Ak máte podozrenie, že u niekoho dochádza k porušovaniu týchto zákonmi stanovených bodov, mali by ste tento skutok čo najskôr ohlásiť Slobode zvierat alebo polícii.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here