Kvalitné spanie pre bábätko je dôležitým základom, na ktorého výbere si treba dať záležať. Práve ono dokáže ovplyvniť celkový vývoj a zdravie, ktoré bude dieťa sprevádzať po celý život. Ako by mal detský matrac do postieľky vyzerať?

Okrem detskej postieľky, ktorú taktiež treba vyberať poctivo a rozumne, je treba dbať aj na výber detského matraca. Pokiaľ budete venovať pozornosť len postieľke a zanedbáte výber matraca pre dieťa, môže to mať pre neho trvalé následky.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Detské matrace do postieľky ovplyvňuje celkový vývoj chrbtice a celého tela. Novorodenec bude spánkom tráviť na začiatku až 15 hodín denne, preto je dôležité vybrať taký matrac, ktorý zabezpečí zdravý a ničím nerušený spánok.

Dôležitá je veľkosť a materiál

Pri jeho výbere sa zamerajte na tvrdosť, veľkosť, materiál, bezpečnosť a hygienu. Matrac do detskej postieľky by mal byť stredne tvrdý. Mäkké matrace môžu spôsobiť deformáciu chrbtice a naopak príliš tvrdé zabezpečia preležaniny a tŕpnutie nôh.

Detský matrac do postieľky by nemal byť ani veľký ani malý. Veľké matrace by sa mohli nepríjemne zvlniť a znova spôsobiť deformáciu chrbtice, ak bude v postieľke matrac malý, bábätko do medzery môže zakliesniť nožičku.

Ideálna výška matraca je 6-12 cm. Na drevko nájdete detské matrace 120×60 cm, matrace do postieľky 140×70, či matrace do kolísky. Sú vyrobené z kvalitných materiálov ako PUR pena, kokosové vlákna, latex a ďalšie prírodné materiály.

Matrace s druhej ruky sa nevyplatia

Matrac do postieľky vyberajte len s certifikátom o zdravotnej nezávadnosti. Zamerajte sa na to, či boli vyrobené bez použitia chemických lepidiel, ktoré by mohli vášmu bábätku uškodiť. Vyhýbajte sa používaniu matraca z druhej ruky. Veľkou výhodou je aj snímateľný poťah, ktorý môžete kedykoľvek zložiť a vyprať. Obľúbeným doplnkom je aj chránič matraca, ktorý nahrádza plachtu a zabraňuje zničeniu matraca. Chráni ho pred prenikaním tekutín či rozmnožovaniu baktérií a roztočov.

Vybrať detský matrac je tak dôležité, ako vyberať ďalšie potrebné veci pre novorodenca. Na matraci do postieľky by ste nemali šetriť a zároveň vybrať taký, ktorý bude spĺňať všetky vlastnosti pre zdravý vývoj vášho dieťaťa.

Komentáre