Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Tepelné čerpadlá majú nakročené k tomu, stať sa obnoviteľným zdrojom tepla číslo 1 naprieč vyspelou Európou. Jednotlivé krajiny v boji so znižovaním emisií skleníkových plynov a energetickej náročnosti svojich ekonomík podporujú čerpadlá prostredníctvom priamych dotácií, znížených sadzieb DPH a pod., nemožno sa teda čudovať, že záujem o ne prudko rastie a obchodníci v krajinách typu Rakúsko, Francúzsko, Taliansko hlásia „máme plné diáre, musíme predlžovať dodacie lehoty „.

Tepelné čerpadlá však nie sú na európskom energetickom trhu žiadnou novinkou, svoje schopnosti začali vo väčšej miere preukazovať už pár rokov po konci druhej svetovej vojny. Záujem o tepelné čerpadlá rastie nielen s vzhľadom na podporu od štátu, ale aj vďaka tomu, že sa jedná o výkonný a stabilný zdroj lacného tepla či chladu schopný fungovať v krutých zimách Škandinávie aj vyhni leta v Grécku (tu tepelné čerpadlá plnia funkciu klimatizácie).

Zároveň, tepelné čerpadlá sú vďaka svojej univerzálnosti schopné fungovať ako spoľahlivý a efektívny zdroj tepla pre malé rekreačné objekty aj v celej štvrti. napríklad v Dánsku, Fínsku, Holandsku či Nemecku dnes tepelné čerpadlá dodávajú teplo celým mestským častiam.

zdroj: IVT

Ak teda premýšľate nad tým, za čo vymeniť váš existujúci zdroj tepla a znížiť tak náklady na energie, prípadne aký zdroj tepla si zaobstarať do svojej novostavby, určite venujte obzvlášť veľkú pozornosť tepelným čerpadlám. Tento zdroj tepla totiž nie je „iba“ lacný a efektívny, ale tiež:

 • okrem teplého vzduchu dokáže dodávať aj teplú vodu ,
 • možno ho použiť ako klimatizáciu,
 • možno ho napojiť na fotovoltaické zariadenie,
 • Pje možné s ním komunikovať prostredníctvom mobilného zariadenia,
 • je úplne bezobslužný.

Aby bola vaša radosť z nového zdroja tepla čo najväčšia, stačí sa držať nižšie odporúčaných tipov:

 • Svoj zámer zaobstarať si tepelné čerpadlo konzultujte s obchodníkom, ktorý má vo svojej ponuke viac druhov čerpadiel, tj. vzduch/vzduch, vzduch/voda, zem/voda a pod.
 • Veľký vplyv na výkon a životnosť čerpadla má kvalita jeho inštalácie, tú zverte odborníkom, nespoliehajte na svoju manuálnu zručnosť.
 • Tepelné čerpadlo si kúpte u obchodníka, ktorý má preukázateľné referencie, ktoré hovoria, že:
  • je schopný plniť svoje záväzky, napr. rýchlo riešiť záručný aj pozáručný servis,
  • predávané tepelné čerpadlá skutočne dosahujú deklarovaného výkonu.

Všetky výhody tepelných čerpadiel si môžete užívať už budúcu vykurovaciu sezónu!

Komentáre