Ústredným bodom každej obývačky býva najčastejšie sedacia súprava. V mnohých domácnostiach však netvorí dominantu a celková pozornosť sa orientuje na úplne iné vybavenie. Nie vždy ale ide o najšťastnejšie riešenie a mnohokrát sa tým aj obmedzujeme. V obývačke trávime pomerne mnoho času, viete teda, čo by vám v týchto priestoroch nemalo chýbať?

Obývacia izba nám umožňuje si plnohodnotne oddýchnuť po ťažkom a náročnom dni, v týchto priestoroch navyše aj pravidelne usádzame svoje návštevy a mnohokrát tieto rozmery využívame aj na umiestnenie jedálenského či pracovného kúta. Pomerne často tak dochádza k tomu, že táto miestnosť pôsobí výrazne preplnene, nábytok sa v nej len hromadí a celkovo pôsobí toto usporiadanie veľmi chaoticky. Inokedy zase volíme minimalistické spracovania a priestor vyzerá neskutočne prázdne. V čom teda spočíva správne zariadenie obývačky a čo by malo tvoriť jej neodmysliteľnú súčasť?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Dominantným prvkom obývacej izby by mala byť sedacia súprava. (Photographee.eu / Shutterstock.com)

Prvoradé je plánovanie

Ak ešte len váš vysnívaný domov staviate, v tomto prípade dajte veľký dôraz aj na celkovú dispozíciu. Pôdorys miestnosti a veľkosť si prispôsobte tomu, čo všetko chcete s obývačkou získať. Nezabúdajte aj na dostatok svetla, usporiadanie okien tu rozhodne zaváži. V prípade, že sa sťahujete do nových priestorov alebo ste sa len rozhodli nábytok vo vašej obývacej izbe premiestniť, dispozičné riešenie miestnosti už bez stavebných úprav ťažko zmeníte. Tu však treba brať ohľad taktiež na veľkosť izby. Kým v malých obývačkách voľte praktické a funkčné vybavenie, tie veľké vám ponúkajú voľnejšiu ruku a možnosť kreatívne sa realizovať. Každá obývacia izba by mala byť rozdelená do akýchsi pomyselných zón, aby nám uľahčila celkové fungovanie a jednotlivé činnosti od seba oddelila.

Spoločensko-oddychová zóna

Základným prvkom každej jednej obývacej izby by mala byť práve sedacia súprava. Mnohé domácnosti však vsádzajú najmä na voľbu televízora, ktorý sa stáva dominantou tejto miestnosti. Toto uprednostnenie je ale výraznou chybou. Nielenže môže pôsobiť výrazne rušivo, ale aj narúšať celkový vizuál interiéru. Zónu oddychu a spoločenských stretnutí nájdeme v každej jednej obývačke, dôraz tak zakaždým treba dávať na výber sedačky. Kým kombinácia pohovky s kreslami dáva dôležitosť danému prostrediu, pohovka v tvare písmena L či v U pôsobí oveľa uvoľnenejšie. K sedačke by rozhodne nemal chýbať konferenčný stolík. Ten k miestu na sedenie jednoducho patrí a veľkosť jeho odkladacej plochy by ste nemali zanedbať.

Jedálenská zóna

Ak nemáte v kuchyni dostatok priestoru, hľadáte miesto pre jedálenský kút práve v obývacej izbe. Táto zóna by mala byť jasne vyčlenená a vhodnejšie je umiestniť ju do krajných častí miestnosti. Jedálenská zostava by nemala byť veľmi priestranná, opäť by totiž zanikla pohovka. Úspornejšie riešenia sú v tomto prípade základom. Pokiaľ nestíhate variť a pomerne často sa stravujete mimo domova, mali by ste tomu prispôsobiť aj nábytok. Vhodnejším variantom bude rozložiteľný stôl alebo ten sklápací, čo vám obzvlášť v malých priestoroch ušetrí mnoho miesta, a to isté platí aj pre jedálenské stoličky.

Jedálenský kút by sa mal nachádzať mimo oddychovej zóny. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Pracovná zóna

Čoraz častejšie nájdeme v obývacej izbe aj priestor vyčlenený na pracovné činnosti. Tento priestor by však nemal prelínať oddychovú zónu. Asi ťažko by ste mohli relaxovať s vedomím nedokončenej práce, ktorú máte vo svojej blízkosti. Táto provizórna domáca kancelária by sa mala taktiež nachádzať v krajnej časti a korešpondovať s ostatným nábytkom v miestnosti, aby zbytočne nevytŕčala.

Zóna úložného priestoru

Úložného priestoru nikdy nie je dosť, no ani v obývačke by ste to s jeho rozširovaním nemali preháňať. Vyvarujte sa obývacej stene, ktorá sa nachádza po celej bočnej strane a voľte radšej striedmejšie spracovania. Priestor na uskladnenie vecí získate správnou voľbou nábytku. Sedacia súprava vám uskladní periny či iné predmety, ktoré momentálne nepotrebujete, miesto získate aj s konferenčným stolíkom a rozhodne nezabúdajte využiť aj vyššie miesta na stenách.

Ústrednou časťou obývačky má byť miesto na sedenie, všetko ostatné by sa malo nachádzať po bočných stranách alebo v pozadí. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Nábytok v obývačke by mal tvoriť jednotný súlad, no zároveň by mal oddeľovať miesta, kde vykonávame rozdielne činnosti. Len v takom prípade sa dokážeme naplno koncentrovať pri práci, pokojne sa najesť a pri voľných chvíľach poriadne zrelaxovať.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here