Pred približne 150 rokmi vznikol plast. Na tú dobu to bol fantastický objav. Len si to predstavte – jedlo vám zrazu vydrží dlhšie čerstvé, ľahko skladovateľné, dá sa jednoducho a bezpečne prenášať kam len chcete, o plastových fľašiach ani nehovoriac. Waau! Neskôr sa k tomu pridali plastové príbory, slamky, modernejšie oblečenie, nová kozmetika… Ešte väčšie waaau! Ľudia žasli nad tým, aký praktický a lacný je život v ére plastov. A zrazu nastal zlom.
Oceány už neboli také čisté ako kedysi. Vo vodách, kde kedysi kde-tu plávali nejaké ryby, či iné pozoruhodné živočíchy, sa zrazu začali kde-tu tvoriť gigantické ostrovy plastu a mŕtvych vodných živočíchov. Ľudia postupne zistili, že plast nie je až taký skvelý, za aký ho mali. Choroby, alergie a špina, ktoré z jeho používania plynú, sa však dnes zastavujú už len veľmi ťažko.
Kozmetika, obaly, oblečenie, hračky – toto všetko je iba zopár synoným slova plast. O tom, že plastový odpad našu planétu pomaly ale určite pohlcuje, pútavo rozprávala mladá a sympatická študentka módy žijúca v Amsterdame, Natália Pažická. Tá prostredníctvom svojho videa vyzýva ľudí, aby sa zamysleli nad tým, že naša planéta sa neregeneruje len tak sama od seba a odpad, ktorý vyprodukujeme a nezoseparujeme, sa len tak z ničoho nič nestratí. Zostáva tu s nami a ešte veľmi dlho po nás.
- 1 zo 4 morských rýb určených na konzum v sebe už obsahuje plast
- každoročne v oceánoch skončí až okolo 9 miliónov ton plastov
- za posledných 10 rokov sa na svete vyprodukovalo viac plastov, ako za celé minulé storočie
- v Tichom oceáne sa momentálne nachádza ostrov z plastu, ktorý je 14x väčší ako naša republika
- trvá minimálne 450 rokov, kým sa v prírode rozloží plast (A len tak okrajovo – cumlík, ktorý vám rodičia dali pri narodení, je pravdepodobne stále niekde na tejto planéte, a bude tu ešte veľmi dlhú dobu po vás, vašich deťoch a vašich vnúčatách… Desivé, však?)
„My sme posledná generácia, ktorá má šancu niečo zmeniť. Aj keď to znie až desivo, práve MY máme v rukách osud našich vnúčat. Dnes v Afrike nasnežilo. Ohrozených je 26 tisíc druhov. V roku 2050 už nebude čokoláda a ani ryby v oceáne. My sme tí, ktorí pocítia v najbližších rokoch následky všetkých svetových problémov, no máme ešte šancu niečo napraviť. Napraviť SA. Ale to znamená, že TU a TERAZ. Jedno veľké ďakujem za ochotu šíriť moju správu ?? Našu správu,“ napísala na svojom Instagrame Natália. Jej video s dôležitým posolstvom si v týchto dňoch na základných a stredných školách pozerajú davy mladých ľudí a učiteľov. Inšpirujúca Slovenka sa snaží žiť ekologicky a v súlade s prírodou, čím nejedného z nás inšpirovala. Za nás obrovský palec hore, ďakujeme za otvorenie očí, Natália!