Najväčší dažďový prales na svete je životne dôležitým úložiskom uhlíka, ktorý pomáha spomaľovať tempo globálneho otepľovania. Okrem iného je miestom, na ktorom môžeme nájsť asi 3 milióny druhov rastlín a živočíchov a je domovom približne 1 milióna pôvodných obyvateľov. Amazonský dažďový prales však momentálne mizne zo zemského povrchu závratnou rýchlosťou. Niekoľkotýždňový požiar rozsiahleho dažďového pralesa ničí, čo mu príde do cesty. Likviduje zeleň, zvieratá, ovzdušie a začína narúšať aj fungovanie okolitých miest.

Zdroj: Dimitri Laveissiere, facebook.com

Okrem požiaru na Sibíri sa teda príroda musí vyrovnávať aj s masívnymi škodami Amazonského pralesa, na území ktorého sa počas júla 2019 miera odlesňovania oproti minulému roku zvýšila o 88%! Aby ste si vedeli približne predstaviť škody, ktoré oheň napáchal – každú minútu plamene pohltia časť pralesa korešpondujúcu s plochou jedného futbalového štadióna. Za júl sa celkovo zničilo až 2 250 kilometrov štvorcových pralesa, teraz v auguste to môže byť ešte viac.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: Dimitri Laveissiere, facebook.com

Rok 2019 sa nesie v znamení rekordov v počte požiarov Amazonského pralesa – za rok 2019 ich tu zaznamenali takmer 82-tisíc. Dym z horiacich lesov nedávno zasiahol aj brazílske mesto São Paulo, v ktorom spôsobuje výpadky elektrického prúdu. Brazílsky štát Amazonas nezvláda požiare hasiť a udržiavať pod kontrolou, a bol tak nútený vyhlásiť mimoriadny stav. Ľudia začali na sociálnych sieťach pridávať pod príspevky nový hashtag #PrayForAmazonia , ktorý sa nachádza predovšetkým pod fotografiami alebo statusmi zachytávajúcimi rozsahy škôd a aktuálneho diania z pralesa. 

Zdroj: facebook.com

Komentáre