Fakt že Japonsko je veľmi pokroková krajina potvrdzuje aj najnovšia architektonická štúdia, ktorá zachytáva veľmi ambiciózny projekt. Ten by mal vyrásť priamo v Tokiu a malo by sa jednať o najvyšší drevený mrakodrap na svete. Táto stavba by mala byť dielom stavebnej spoločnosti Sumitomo Forestry Co, ktorá sa zaoberá ťažbou a spracovaním dreva.

zdroj: Profimedia, Sumitomo Forestry Co

Nový mrakodrap by mal mať až 70 poschodí a na výšku merať až 350 metrov. Stavba je navrhnutá tak, aby dominantným stavebným prvkom bolo drevo (90%) a oceľová spevňovacia konštrukcia zaberie len 10% zo stavebných materiálov. Pokiaľ vo vás drevený mrakodrap nevzbudzuje moc veľkú istotu, mali by ste vedieť, že celá budova má byť odolná voči častým zemetraseniam, ktoré sú v Japonsku bežné. Rok dokončenia tejto budovy je naplánovaný na rok 2041 ku príležitosti 350-teho výročia spoločnosti. Odhadovaný rozpočet na celú stavbu je v súčasnosti na hranici €4 370 000 000, čo je pre porovnanie dvojnásobok ceny klasickej stavby takejto budovy z bežných materiálov. Investor sa však vyjadril, že celková cena stavby by sa mala v budúcnosti ešte znížiť, v závislosti od technologického pokroku.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Profimedia, Sumitomo Forestry Co

V súčasnosti sa po celom svete nachádza množstvo podobných projektov, no žiaden z nich sa ani len nepohybuje okolo výšku 350 metrov. Jeden z nich by mal vyrásť v centre Londýna a mal by dosiahnuť výšku 300 metrov. Je to stále však iba projekt a k jeho realizácii sa zatiaľ ešte neschyhľuje.

Výstavba drevených domov a mrakodrapov je klasifikovaná ako ekologickejšia z hľadiska menšej emisnej stopy oxidu uhličitého oproti tradičným betónovým budovám. Drevo je taktiež aj omnoho ľahšie recyklovateľné, nevýhodou je však jeho veľká spotreba a výrub.

zdroj: Profimedia, Sumitomo Forestry Co

 

Komentáre