Francúzsky plavec Benoît Lecomte sa rozhodol preplávať veľkú skládku odpadu, ktorá sa nahromadila v Tichom oceáne. Profesionálny plavec má za sebou už viacero odvážnych rozhodnutí – v roku 1998 preplával cez Atlantický oceán z USA do Francúzska a vlani sa snažil stať prvým človekom, ktorému sa podarí preplávať Pacifik. Tento rok sa rozhodol zmerať si sily s ostrovom odpadu, ktorý sa nahromadil v oceáne – toto miesto je známe pod názvom The great pacific garbage patch.

Zdroj: benlecomte.com

„Nesnažím sa zlomiť nejaký rekord. Je to jedinečná príležitosť ukázať, čo presne sa skrýva pod vodnou hladinou,“ hovorí plavec. Ľudia ročne vyhodia do oceánu približne 3,5 milióna kilogramov plastového odpadu. Okrem plastových fliaš, ktoré tvoria drvivú väčšinu tohto odpadu, sa však na hladine i na dne oceána nachádzajú aj rybárske siete, koše na bielizeň, wc dosky, zubné kefky a obaly z jedla. Pohyby vody sa postarali o to, že odpad nezostáva zachytený len na jednom mieste, ale je rozptýlený aj do iných miest v oceáne. Veľká pacifická skládka je jednou z najznámejších „ostrovov“ z odpadu, ktorý obsahuje desaťtisíce ton odpadu (!!!!) ! Benoît Lecomte chce svojím preplávaním touto oblasťou upozorniť na to, čo všetko sa nachádza v oceáne a ako vlastne v realite takýto smetný ostrov vyzerá. Najviac ho trápi, že vo vode je enormne vysoké množstvo mikroplastov, ktoré sa dostávajú nielen do vody, ale aj do potravy zvierat, ktoré následne kupujeme a jeme – tým pádom sa ľudstvu mikroplasty vyhodené do oceánu vrátia na tanieri…

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: businessinsider.com

Mikroplasty sú drobné častice priemeru sezamového semienka. Plasty sa nikdy úplne nerozložia – ak sa aj zdá, že plastový obal sa rozložil, mikroplasty sú to, čo po ňom zostáva a škodí aj naďalej. Plavec povedal, že posádka plachetnice, ktorá pláva zarovno s ním, zachytí približne 36 kusov plastového odpadu každú minútu. „Náš najväčší úlovok bol vyše 3 000 kusov plastového odpadu za 30 minút,“ dodáva smutne Benoît Lecomte, ktorý sa snaží na alarmujúcu situáciu vodstva nielen upozorniť, ale ju aj riešiť. Podporuje a spolupodieľa sa na výskumných projektoch a snaží sa hľadať riešenie aj pre zvieratá, ktoré znečistením svojho prirodzeného prostredia pre život trpia a zomierajú kvôli plastovému odpadu vo svojom tele.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here