Zdržte sa používania rôznych žmurkajúcich, usmiatych smajlíkov. Odborníci na komunikáciu hovoria, že to človeka na druhej strane nahnevá ešte viac, pretože pocíti že sa s komunikácie snažíme utiecť. Alebo ju zľahčiť. Ak je druhá strana skutočne nahnevaná, tak tému berie skutočne vážne. Vybrali sme pre vás 5 komunikačných pravidiel ako reagovať na nahnevanú SMS-ku.

Platí však, že je najlepšie sa ihneď stretnúť a vydiskutovať si veci priamo. Ak to nejde, tak si apoň zavolajte. Odpovedať na nahnevanú SMS-ku, SMS-kou, je ako hasiť oheň papierom.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

1, Zistiť pravý dôvod

Začni otázkou, ktorá bez emócií zhrnie, čo riešite. Veľké množstvo konfliktov vzniká z obyčajného nepochopenia témy, alebo cieľa ku ktorému smeruje. To sa netýka len práce, ale aj vzťahov. Ak sa napríklad priateľka, hnevá na váš výber hotela, možno vôbec nemusí ísť o hotel ale o lokalitu, možno o cestu, alebo uväznené emócie. Esemeskou sa to však sotva dozvieme.

2, Spýtať sa priamo

Určite sa neodporučuje začínať otázkou: „Ty sa hneváš?“ Rozvíri to emócie, bude to pôsobiť ako výčitka, čo vás vzdiali riešenia. Stiahnite situáciu na seba, napríklad: „Mám z tej esemesky pocit, že sa hneváš a rád by som pochopil, kde je problém, preto volám.“

pisanie-sms-840x500

3, Natiahnuť čas

Nahnevaná správa často vzniká z dôvodu, ktorý nemusí súvisieť s témou, ale s inými vecami, ktoré druhá strana rieši. Ak máme pocit, že je to tento problém, napíšme, že sa danej téme nemôžme teraz venovať a navrhnite iný čas. Zvyčajne stačí o tri hodiny neskôr, emócie sa upokoja a téma sa objaví jasnejšie.

4, Zmeň tému

Zatelefonuj druhej strane s odstupom času a skús hovoriť o iných témach, ktoré máte otvorené, a ktoré by mohli upokojiť emócie. K problematickej téme sa vráťte až potom, na konci rozhovoru.

5, Nechaj hovoriť

Skús hovoriť menej a nechaj druhú, nahnevanú stranu hovoriť viac. Reaguj vetou: „Vysvetli mi to prosím viac“. Alebo: „Mohli by ste mi to opísať podrobnejšie?“ Alebo použi akúkoľvek vetu, ktorá rozšíri vyjadrovací priestor druhej strane a umožní jej uvoľniť emócie a tým odhaliť, odkiaľ presne pramenia- ako sú prepojené s témou.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here