Stredovek je obdobie známe najmä pre niekoľko ťažkých foriem telesných trestov. Aj malé priestupky mali za následok hrubé zaobchádzanie zo strany mocných.

Rovnako ako dnes bolo ohováranie súčasťou každodenného života v stredoveku. Avšak na potrestanie takéhoto prehrešku, mali na rozdiel od nás špeciálny prístroj – uzdu hádavých.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: FB Museum mučících nástrojú a útrpného práva

Bola to železná maska s konštrukciou, ktorá mala zabrániť tomu, aby osoba rozprávala. Bolo to možné vďaka malej uzde, ktorá sa vložila do úst a tlačila zhora na jazyk.
V niektorých prípadoch bol k tejto uzde pripevnený hrot, aby pohyb jazyka spôsoboval zranenia, čo malo obete odradiť od pokusu prehovoriť.

Táto forma trestu zahŕňaja aj verejné ponižovanie, keď bola žena vodená na vodítku cez mesto, vo väčšine prípadov jej manželom, aby upútala pozornosť. Okoloidúci jej smeli nadávať či dokonca na ňu pľuvať.

Zdroj: Houghton library, Harvard University

Všeobecne sa verilo, že iba vďaka bolesti a utrpeniu by človek mohol dosiahnuť nevinu po spáchaní zločinu.

Zaujímavé je, že trest bol aplikovaný výlučne ženám (a zriedkavo mužom) nižšej spoločenskej triedy, zatiaľ čo členom súdu a inej šľachte bolo neoficiálne dovolené klebetiť bez strachu, že budú takto prísne potrestaní.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here