Vianočné tradície po celom svete sa odlišujú. Každý človek prežíva vianočné obdobie rôzne a takisto aj tradície s ním súvisiace. V niektorých krajinách sa tradície viažu len na Štedrý deň, inde na celý advent. V nasledujúcom článku Vám prinášame krátky popis typických vianočných zvykov v jednotlivých krajinách.

Bielorusko: Skupina slobodných dievčat vysype pred seba hromádku kukurice a tá, ktorej kôpku si kohút vyberie, tá by sa mala na ďalší rok vydávať.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Česká republika: Každé dievča na Štedrý deň hodilo za seba cez plece topánku, pokiaľ topánka dopadla tak, že jej špička smerovala blízko k dverám, znamenalo to, že sa skoro vydá.

Christmas Fireplace

Portugalsko: Zvyk z tejto krajiny je známy po celom svete. Pri prestieraní vianočného stalo sa vždy prestrie o jedno miesto navyše pre členov rodiny, ktorý sú už mŕtvy.

Veľká Británia: Tento zvyk zaručene poznáte aj vy, pretože sa z tejto krajiny rozšíril do celého sveta. Bozk pod imelom je jeden z najromantickejších zvykov a vo Veľkej Británii symbolizuje plodnosť.

Haity: Ľudia na Haiti veria na Santa Clausa a tak vždy vo vianočný večer naplnia topánku slamou, tú položia pod stromček a veria, že im ju Santa vymení za darček.

Švédsko: Ľudia vo Švédsku si na Vianoce uvaria typický ryžový puding, do jedného z nich schovajú mandľu a ten, ktorý ju vo svojej porcii nájde sa nasledujúci rok ožení alebo vydá.

Ukrajina: V tejto krajine sa Vianočný stromček nesmel zdobiť preto, aby na ňom bolo vidno jemné pavučiny. Následne ten, kto na stromčeku chytil pavúka, toho čakalo šťastie.

 

 

Komentáre