Vianočné tradície po celom svete sa odlišujú. Každý človek prežíva vianočné obdobie rôzne a takisto aj tradície s ním súvisiace. V niektorých krajinách sa tradície viažu len na Štedrý deň, inde na celý advent. V nasledujúcom článku Vám prinášame krátky popis typických vianočných zvykov v jednotlivých krajinách.

Bielorusko: Skupina slobodných dievčat vysype pred seba hromádku kukurice a tá, ktorej kôpku si kohút vyberie, tá by sa mala na ďalší rok vydávať.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Česká republika: Každé dievča na Štedrý deň hodilo za seba cez plece topánku, pokiaľ topánka dopadla tak, že jej špička smerovala blízko k dverám, znamenalo to, že sa skoro vydá.

Christmas Fireplace

Portugalsko: Zvyk z tejto krajiny je známy po celom svete. Pri prestieraní vianočného stalo sa vždy prestrie o jedno miesto navyše pre členov rodiny, ktorý sú už mŕtvy.

Veľká Británia: Tento zvyk zaručene poznáte aj vy, pretože sa z tejto krajiny rozšíril do celého sveta. Bozk pod imelom je jeden z najromantickejších zvykov a vo Veľkej Británii symbolizuje plodnosť.

Haity: Ľudia na Haiti veria na Santa Clausa a tak vždy vo vianočný večer naplnia topánku slamou, tú položia pod stromček a veria, že im ju Santa vymení za darček.

Švédsko: Ľudia vo Švédsku si na Vianoce uvaria typický ryžový puding, do jedného z nich schovajú mandľu a ten, ktorý ju vo svojej porcii nájde sa nasledujúci rok ožení alebo vydá.

Ukrajina: V tejto krajine sa Vianočný stromček nesmel zdobiť preto, aby na ňom bolo vidno jemné pavučiny. Následne ten, kto na stromčeku chytil pavúka, toho čakalo šťastie.

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here