Dvojnásobný vrah bol popravený smrteľným jedom, ktorý nikdy doposiaľ ešte v USA nebol použitý. Mark Asay bol odsúdený na trest smrti za 2 vraždy, ktoré spáchal ešte v roku 1987. Podľa vyjadrení úradov bol Asay prvým bielym mužom, ktorý bol na Floride odsúdený na trest smrti za vraždu 2 mužov tmavej pleti.

Podľa vyjadrení súdu a prokurátora, Asay údajne vykrikoval rasistické heslá pred vraždami 34-ročného Afroameričana Roberta Leeho Brookera a 26-ročného Roberta McDowella, ktorý bol zmiešanej rasy. Asay sa ku vražde McDowella aj priznal, no vraždu druhej obete popiera. Pri svojom včerajšom poslednom rozhovore sa najskôr ospravedlnil a potom vyjadril, že vraždy boli niečo, čo sa mu vymklo z pod kontroly a nevedel to jednoducho kontrolovať.

 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ako svoje posledné jedlo si nechal priniesť bravčové medajlónky, opečenú šunku, hranolky, vanilkovú zmrzlinu a Coca-Colu.

Asay bol prehlásený za mŕtveho 11 minút po aplikácii látky známej ako Etomidát. 

Americká vláda dlhšiu dobu hľada látku vhodnú na vykonávanie rozsudkov smrti. V minulosti používali látku Midazolam, ktorú však farmaceutické spoločnosti prestali vyrábať a tak bolo ťažké ju zohnať a tak bola nahradená novou látkou Etomidátom, ktorou bol ako prvý človek usmrtený práve Asay.

 

 

Komentáre