Keď sa povie technologická veľmoc, väčšine ľudí sa okamžite v hlave zjaví Čína. Ich najnovší projekt je však ako zo sci-fi románu. V tamojšom meste Čcheng-tu, ktoré má zhruba 14 miliónov obyvateľov sa rozhodli vybudovať vlastný umelý mesiac. Ten má byť skonštruovaný do roku 2020 a vyzerať bude na nerozoznanie od toho skutočného.

zdroj: express.co.uk

Prvé informácie o tomto „strelenom“ projekte priniesol portál People’s Daily, ktorý uviedol aj vyjadrenie pána Wu Čungfenga, predsedu tamojšieho vesmírneho a technologického inštitútu (CASC). Podľa dostupných informácií má mať umelý mesiac 8-krát silnejšie žiarenie, ako ten skutočnýŽiariť bude na územie o priemere 10 až 80 kilometrov. Podobne ako skutočný Mesiac, ani tento nebude svetlo priamo vyžarovať, ale len odrážať.  O to sa má postarať dostatočne lesklý povrch umelého mesiaca, ktorý bude priamo odrážať slnečné žiarenie, no tento odraz sa bude dať zo Zeme ovládať.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: gizmodo.com

Podrobnejšie informácie o tomto projekte zatiaľ nie sú známe. Prvotná myšlienka údajne vznikla v hlave francúzskeho umelca, no až teraz má vraj konečne Čína dostatočne vyspelú technológiu na jej realizáciu.

Samozrejme, celý projekt bude pod dohľadom úradov zodpovedných za chod čínskeho vesmírneho programu. Okamžite po zverejnení prvých informácii o tomto projekte sa zdvihla aj prvá vlna odporu, argumentujúca, že svetlo môže byť príliš silné a môže narušiť prirodzený biorytmus ľudí aj zvierat. 

 

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here