Keď sa človek dobre vyspí, hneď má krajší deň a všetky povinnosti mu idú akosi ľahšie. Čo však v prípade, ak je pravidelne nevyspatý a často unavený? Spánková špecialistka Olivia Arezzolo popísala niekoľko hlavných dôvodov, ktoré môžu výrazne ovplyvňovať kvalitu nášho spánku a tým aj náš výkon v práci či počas bežných dní. Ktoré to sú?
Veľa svetelných zdrojov pred spaním
Najčastejšie obviňované z rušenia spánku sú zariadenia ako mobily, tablety, notebooky a TV, do ktorých ľudia dlho do noci pozerajú. Nie je to však iba elektronika, ktorá nám môže zhoršiť kvalitu spánku. Podľa Olivie je za tým aj osvetlenie domácnosti – ak pred spaním pravidelne dlho svietime v spálni, hormón melatonín, zodpovedajúci za správne fungovanie spánkového rytmu, sa v tele začne produkovať neskôr ako by mal, čo vedie ku kratšiemu a plytšiemu spánku.
Dlhá horúca sprcha tesne pred spaním
Veľa ľudí verí tomu, že po horúcej sprche sa im bude lepšie spať, pretože telo sa uvoľní a zohreje. Napriek tomu, že sprcha síce naozaj dokáže človeka uvoľniť, tiež zvýši telesnú teplotu človeka, čo niektorým môže robiť problémy pri zaspávaní. Horúca sprcha sa tak odporúča minimálne jednu hodinu pred tým, ako plánujeme ísť spať.
Pracovanie neskoro do noci
Človek je občas nútený zobrať si prácu domov, aby stihol všetko dokončiť včas. Problém nastáva vtedy, ak sa z výnimky stane zvyk a prácu si domov nosí na dennom poriadku. Medzi prácou a súkromím by mala byť určitá hranica, ktorá sa žiaľ nedá vždy dodržať. Ak je náš mozog aktívny až do noci, pretože pracujeme, okrem toho, že sa prácou oberáme o čas, ktorý sme mohli stráviť spánkom, sa náš mozog nestihne dostatočne zregenerovať z aktivít predchádzajúceho dňa, čím vzniká celková únava organizmu.
Množstvo problémov, ktoré v sebe dusíte
Problémy alebo prekážky bežného života nás občas trápia viac, ako si pripúšťame. Emocionálne aj fyzicky nás vyčerpávajú a to nám niekedy bráni pri zaspávaní. Pomôcť môže zdôverenie sa so svojimi problémami niekomu, komu veríme, alebo obrátenie sa na odborníka. Okrem toho, že sa vám uľaví, keď o svojich problémoch niekomu poviete, pomocou dobrej rady alebo terapie odľahčíte svoju myseľ a prinavrátite si tým pokojný spánok.
Špecialistka na spánok dodáva, že okrem týchto najzávažnejších faktorov kvalitu spánku tiež ovplyvňuje alkohol, odkladanie budíka na neskôr alebo lieky či zdravotné problémy. Ak vás trápi častá únava a váš spánkový režim je často narúšaný, je vo vašom vlastnom záujme, aby ste problémy čo najskôr odstránili, prípadne ich konzultovali s odborníkmi. Nie je predsa nič krajšie, ako sa zobudiť skvele vyspatý 🙂 .