Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Minojci žili na Kréte, stavali poschodové paláce, vytvárali rôzne umelecké diela a používali starodávne písmo. Vedci sa domnievali, že údajný zánik tejto civilizácie mal spôsobiť buď výbuch sopky, vlna tsunami alebo zemetrasenie. Nedávno však boli objavené starodávne tabule, ktoré hovoria o tom, čo sa v skutočnosti stalo s prvou európskou civilizáciou. Minojci vôbec nezanikli, len zmenili písmo.  

plus.rozhlas.cz

Ich najstaršie písmo, hieroglyfy, sa na Kréte objavilo ešte v dobre brondzovej. Nasledovalo sylabické, tajomné písmo Linear A, patriace medzi najstaršie písma na svete. Toto písmo doteraz nedokáže nikto rozlúštiť. Lenže tabule, ktoré sa nedávno našli, neboli písané v žiadnom z týchto písmen. Boli napísané písmom Linear B. 

kovotour.cz
vtm.e15.cz

Takto kedysi písali Gréci a Mykénčania. To naznačuje, že o nástup písma Linear B do civilizácie Minojcov sa postarali Mykénčania, ktorí zaútočili na Krétu. Počas týchto bojov by sa ale Mykénčanom nepodarilo vyvraždiť celú civilizáciu, no mohlo dôjsť ku zmene písma. Civilizácia preto s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhynula, len zmenila písmo.

Komentáre