O tom, že veľký mníšsky majstri disponovali nadprirodzenými schopnosťami píše aj mnoho kníh. Tým, čo nadprirodzeným veciam neveria, môžu tieto príbehy prísť ako vymyslené báchorky, no keď poznatky o ich zvláštnych schopnostiach prinesú samotní vedci, to už má väčšiu váhu.

V 80. rokoch sa do odľahlých himalájských kláštorov vypravil vedecký tým, pod vedením Herberta Bensona z Harvardskej Univerzity. Ich prvotným zámerom bol výskum ovládania vlastného tela samotných mníchov. Prekvapivé zistenia priniesol výskum skúmania ich telesnej teploty. Vedcom sa podarilo zistiť, že mnísi dokážu zvýšiť svoju telesnú teplotu na prstoch na rukách aj na nohách až o 17 stupňov. Tento jav dokážu mnísi dosiahnuť vďaka javu zvanému  „Tummo“ – vnútorné teplo.

Rovnaký tým vedcov sa zaoberal aj výskumom mníchov v indickom štáte Sikkim. Títo mnísi zase dokázali znížiť svoj metabolizmus až o 64%. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vedeckému týmu sa taktiež podarilo aj natočiť video, v ktorom priamo zachytávajú tieto výnimočné schopnosti mníchov. Vo videu je preto možnosť vidieť mníchov, ktorí sú oblečení do vlneného rúcha sediacich na skalnej rímse pri vonkajšej teplote cca -20°C. Podľa získaných poznatkov je toto možné len a len vďaka každodennej meditácii a duchovnej disciplíne.

„V kláštore v severnej Indii veľmi slabo odetí mnísi sedeli v pokoji v chladnej miestnosti s teplotou okolo 4°C. Vďaka technike Tummo vstúpili títo mnísi do hlbokého stavu meditácie. Iná skupina mníchov si namočila kus veľkej látky do studenej vody (asi 9°C) a celý sa do nej zabalili,“ píšu vedci vo svojej štúdii. Tento úkaz môžeme vidieť aj v nasledujúcom videu. Mnísi sedeli v chladnej miestnosti zabalení do mokrej chladnej látky, boli schopní svoju telesnú teplotu zdvihnúť na toľko, že látka úplne vyschla.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here