Tento slon, ktorý strávil skoro celý svoj život v tokijskej zoo, sa do Japonska dostal v roku 1949, ako darček od vlády Thajska. V tej doba mala Hanako 2 roky a pre povojnové Japonsko bola symbolom nádeje a lepšej budúcnosti. Lenže celý jej život bol peklo a Hanoko sa napokon utrápila na smrť a zomrela minulý týždeň…

Od svojich 2 rokov, kedy pricestovala do Japonska až do svojej smrti vo veku 69 rokov, Hanako nikdy nevidela žiadneho iného slona. Celý svoj život strávila v malom betónovom výbehu bez zelene v zoologickej záhrade Inokashira.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

article-elephant-3-0525

Pred pár rokmi dokonca vznikla v Japonsku aj petícia, ktorá požadovala aby sa Hanako mohla vrátiť späť do Thajska a dožila tam svoj život v rezervácií pre slony. Túto petíciu podpísalo 470 000 ľudí, no bezúspešne. Zoologická záhrada sa bránila tým, že slonica je pre takýto druh transportu cez more už príliš stará a cestu by nemusela prežiť. Údajne ani úprava jej výbehu nebola možná, pretože slonica by dovtedy musela žiť v improvizovanom výbehu, s pravdepodobne ešte horšími podmienkami.

Na tieto vyjadrenia neskôr zareagovala ďalšia petícia, ktorej autor požadoval, aby sa Hanako mohla stretnúť aspoň s ďalšími zvieratami a aby slonica vo výbehu nežila úplne sama. Taktiež požadovala aj to, aby jej výbeh bol prerobený a bola pridaná zeleň. Ani táto petícia však nebola úspešná podľa údajného úmyselného zdržiavania zo strany zoo.

Hanako ,the oldest asian elephant at Inokashira zoo ,6 February 2015. Satoko Kawasaki.
Hanako ,the oldest asian elephant at Inokashira zoo ,6 February 2015. Satoko Kawasaki.

Slonica Hanako zomrela vo štvrtok 26. mája. V ranných hodinách ju našli ošetrovatelia apaticky ležať na betóne, zvyšok dňa nereagovala už na žiadne podnety okolo nej a poobede okolo 3 hodiny Hanako vydýchla naposledy. „Zomrela v pokoji, bola tým najmilovanejším slonom v celom Japonsku,“ uviedol riaditeľ zoo Kiyoshi Nagai.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here