Sociálna sieť Facebook sa topí v ďalších problémoch! Opäť, už niekoľkýkrát, sa totiž zopakovala situácia, keď sa osobné údaje používateľov dostali na verejnosť. Nejde však o údaje hŕstky ľudí. Únik dát, o ktorom sa hovorí koncom decembra 2019 sa týka viac ako 260 miliónov používateľov. Používatelia Facebooku sú znepokojení a začínajú strácať dôveru v (prázdne?) sľuby, ktoré im Mark Zuckerberg dal po poslednom úniku údajov. Ľudia sa cítia ohrození právom – v decembri tohto roka boli totiž zverejnené telefónne čísla, facebookové identifikačné čísla, heslá, časové údaje a tiež mená viac ako 267 miliónov ľudí.

Zdroj: pixabay.com

Údaje mali byť od začiatku decembra obsiahnuté v databáze, ktorá bola dostupná na hackerskom fóre, kde sa dala stiahnuť a šíriť ďalej. Okrem iného bola dostupná aj na darkwebe. Po prevalení škandálu sa začal prípad riešiť a databáza bola 18. decembra z internetu stiahnutá a verejnosť k nej už nemá prístup. Informácie však dovtedy mohol hocikto zneužiť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay.com

Bezpečnostný analytik Bob Diachenko zastáva názor, že za únik citlivých údajov môže ilegálna operácia vietnamských kriminálnikov. Hovorca siete Facebook sa snažil verejnosť upokojiť tým, že existuje pravdepodobnosť, že údaje získané hackermi mohli pochádzať ešte z obdobia pred zrealizovaním opatrení na ochranu používateľov. Znamená to, že adresy, heslá alebo telefónne čísla už nemusia byť niekoľko mesiacov aktuálne. Stále tu však je vysoká pravdepodobnosť, že pomocou unikátneho kódu facebookového účtu sa hackeri mohli dostať k aktuálnym a podrobným informáciám o svojich obetiach. To, čo vlastne hackeri urobili, ako s informáciami naložili a prečo útok na dáta naplánovali, nateraz nie je jasné. Prípadom sa zaoberá polícia, no už teraz sa vie, že drvivú väčšinu poškodených tvoria obyvatelia USA.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here