Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Tím českého chirurga Bohdana Pomahača transplantoval v Bostonskej nemocnici celú tvár mužovi. Ide o významnú operáciu, pretože ide o prvého Afroameričana a rovnako je najstarším pacientom, ktorý takýto zákrok podstúpil.  

68-ročný muž Robert Chelsea mal v roku 2013 ťažkú autonehodu, ktorú spôsobil opitý šofér. Muž utrpel rozsiahle popáleniny na 60 % tela vrátane jeho tváre. Odvtedy absolvoval približne 30 plastických operácií, no aj tak sa nepodarilo zrekonšruovať pery či nos. Kvôli jeho stavu sa nemohol normálne napiť, najesť či rozprávať.

Zdroj: Time.com

Veľký problém bol s darovaním tváre a zháňali ju pomerne dlhý čas. Keďže Chelsea je Afroameričan, bolo potrebné nájsť čo najpríbuznejší odtieň pleti. Muž síce potreboval iba čiastočnú transplantáciu tváre, no lekári sa nakoniec rozhodli pre operáciu celej tváre, aby bol výsledok čo najdokonalejší.

Muž sa z náročného zákroku zotavuje veľmi dobre. Lekári veria, že do roka bude schopný normálne rozprávať, jesť či smiať sa. Napriek tomu, že jeho život nebude už nikdy ako pred haváriou, tak sa muž z operácie teší.

Zdroj: Time.com

Komentáre