Amazonský prales je stále z časti nepreskúmaný a tak je možné, že sa na tomto rozľahlom území nachádzajú rôzne izolované kmene. Takéto niečo sa podarilo objaviť brazílskej agentúre Funai, ktoré sa zaoberá práve kmeňmi žijúcimi v izolácii v pralese. Tá nie len že zbiera informácie o och jedinečnom spôsobe života, ale zároveň ich chráni pred ilegálnym ťažobným priemyslom.

zdroj: Picture: AP

V dnešnej dobe sú tieto izolované skupiny čoraz viac ohrozené ťažbou dreva a rastúcim priemyslom. K výrubu dreva dochádza jednak kvôli jeho ťažbe a následnému predaju, ale na druhej strane aj kvôli farmárom, ktorí chcú danú oblasť zúrodniť a využiť na pestovanie ovocia a zeleniny.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=-3H6oNlLoBs

Aj napriek ťažkým životným podmienkam v dažďovom pralese sa stále nájdu skupiny obyvateľstva, ktoré sú kompletne izolované od okolitého sveta a jeho vplyvu. Kontaktu s cudzincami sa vyhýbajú, hlavne aj kvôli svojim zlým skúsenostiam.

zdroj: Guilherme Gnipper Trevisan/Hutukara

V celej Brazílii sa nachádza asi 107 izolovaných domorodých kmeňov. Najviac však v oblasti Vale do Javari v štáte Amazonas, kde ich žije viacej ako 11.“Tieto komunity vedia o existencii miest a fariem v ich okolí, ale často sa od nich izolujú kvôli traumatickým skúsenostiam. Ak by s vonkajším svetom chceli kontakt, našli by si cestu, ako s nami komunikovať,“ povedal Bruno Pereira, ktorý má na starosti štúdiu týchto izolovaných kmeňov v regióne.

 

 

 

 

 

Komentáre