„El comandatne“, ako ho jeho ľud nazýval, vládol na Kube takmer polstoročie. Pre niektorých ľudí bol symbolom totalitného režimu no pre iných bol garantom dôstojnosti a nezávislosti Kuby.

Kontroverzný vládca Kuby si získal svojich priaznivcov najme vďaka svojmu boju proti imperializmu pod heslom „Vlasť alebo smrť!“. Neskôr však taktiež pozdvihol na Kube životnú úroveň a to najme vďaka bezplatnému zdravotníctvu a odstráneniu približne 25% negramotnosti. Avšak nie všetky jeho kroky boli správne a úspešné. Budovanie socializmu nakoniec priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

fidel-castro-rolex-gmt-master

V júli roku 2006 začal Fidel Castro trpieť zdravotnými ťažkosťami a tak svoje vládne právomoci odovzdal na krátky čas bratovi. Pôvodne sa malo jednať len o obdobie, kým sa neuzdraví no ako vieme, F. Castro sa neskôr svojej funkcie vzdal úplne a v plnom rozsahu ju preniesol na svojho brata Raúla, ktorý sa oficiálne vo Februári 2008 stáva kubánskym prezidentom. 

F. Castro bol určite kontroverzný politik a názory na jeho vládu sa líšia. Zatiaľ čo národy Latinskej Ameriky ho obdivovali, Washington v ňom videl potencionálnu hrozbu. Nakoniec to neboli asi snahy USA, ani kubánsky revolucionárov, čo ukončilo jeho panovanie v krajine.

Pohreb bývalého kubánskeho prezidenta sa bude konať 4. decembra na cintoríne Santa Ifigenia v meste Santiago de Cuba. Toto miesto je veľmi symbolické, pretože práve odtiaľto pred 60 rokmi prezident F. Castro oznámil národu víťazstvo svojej revolúcie. 

Komentáre