„El comandatne“, ako ho jeho ľud nazýval, vládol na Kube takmer polstoročie. Pre niektorých ľudí bol symbolom totalitného režimu no pre iných bol garantom dôstojnosti a nezávislosti Kuby.

Kontroverzný vládca Kuby si získal svojich priaznivcov najme vďaka svojmu boju proti imperializmu pod heslom „Vlasť alebo smrť!“. Neskôr však taktiež pozdvihol na Kube životnú úroveň a to najme vďaka bezplatnému zdravotníctvu a odstráneniu približne 25% negramotnosti. Avšak nie všetky jeho kroky boli správne a úspešné. Budovanie socializmu nakoniec priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

fidel-castro-rolex-gmt-master

V júli roku 2006 začal Fidel Castro trpieť zdravotnými ťažkosťami a tak svoje vládne právomoci odovzdal na krátky čas bratovi. Pôvodne sa malo jednať len o obdobie, kým sa neuzdraví no ako vieme, F. Castro sa neskôr svojej funkcie vzdal úplne a v plnom rozsahu ju preniesol na svojho brata Raúla, ktorý sa oficiálne vo Februári 2008 stáva kubánskym prezidentom. 

F. Castro bol určite kontroverzný politik a názory na jeho vládu sa líšia. Zatiaľ čo národy Latinskej Ameriky ho obdivovali, Washington v ňom videl potencionálnu hrozbu. Nakoniec to neboli asi snahy USA, ani kubánsky revolucionárov, čo ukončilo jeho panovanie v krajine.

Pohreb bývalého kubánskeho prezidenta sa bude konať 4. decembra na cintoríne Santa Ifigenia v meste Santiago de Cuba. Toto miesto je veľmi symbolické, pretože práve odtiaľto pred 60 rokmi prezident F. Castro oznámil národu víťazstvo svojej revolúcie. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here