Hooverova priehrada je betónová masívna stavba, ktorá sa nachádza na rieke Colorado v USA. Leží na hraniciach štátov Arizona a Nevada. Jej výška presahuje 220 metrov a dĺžka 380 metrov. Svojou stavbou vytvára Hooverova priehrada umelé priehradné jazero dlhé až 185 km, ktoré je v niektorých miestach hlboké až 180 metrov. Tento architektonický skvost je pomenovaný po bývalom prezidentovi Hooverovi, ktorý ju dal v 30. rokoch 20. storočia vybudovať.
Rast miest a rozvoj poľnohospodárstva v okolí rieky Colorado si vyžadovali stále väčšie nároky na spotrebu vody. Z tohto dôvodu bola v roku 1922 vytvorená komisia pre spravodlivé rozdeľovanie vody a pre výstavbu priehrady. Federálnu vládu USA v tých časoch zastupoval minister obchodu Herbert Hoover, neskorší prezident USA.
Názory na dôvod vybudovania tejto priehrady sa líšia. Niektorý ľudia si myslia, že vláda USA chcela touto masívnou betónovou stavbou niečo zamaskovať, niečo, čo vyžaruje obrovskú energiu a preto to musí byť ukryté pod obrovskou masou betónu, ktorá je v niektorých miestach hrubá ako 4 futbalové ihriská. Avšak oficiálny dôvod výstavby tejto priehrady boli opakujúce sa jarné záplavy, ktoré ohrozovali obývané územia na dolnom toku rieky Colorado a najme významný energetický tok rieky (výroba elektrickej energie).
Všetok piesok použitý na výstavbu Hooverovej priehrady sa dovážal výhradne za pomoci konských záprahov zo vzdialenosti až 400km. Podľa výpočtov by jednoliaty betónový blok priehrady schol neuveriteľných 125 rokov, a tak na konštrukciu tejto priehrady bola použitá metóda spojených betónových blokov, spájaných betónovou zmesou. Betón pri svojom tuhnutí produkuje veľké množstvo tepla. Aby ochladili jednotlivé bloky, bolo do nich zabudované chladiace potrubie, cez ktoré prúdila voda z rieky. Na výstavbu tohto kolosu bolo spotrebovaných 3,5 milióna m³ betónu.
Táto priehrada slúži v dnešnej dobe hlavne na výrobu elektrickej energie a jej výkon je 2074 MW. Či už je toto jej jediný účel, alebo skrýva vo svojom vnútri aj iné tajomstvá sa pravdepodobne už nikdy nedozvieme.