Americká armáda počas minulého víkendu testovala typ rakety, ktorý je už viac ako 30 rokov zakázaný zmluvou z roku 1987, podpísanou medzi Ruskom a USA. Upravená verzia riadenej strely Navy Tomahawk bola úspešne odpálená z ostrova San Nicolas v Kalifornii. Vypustenie riadenej strely bolo umožnené po tom, ako Spojené štáty americké formálne od spomínanej zmluvy odstúpili. Podľa USA totiž zo strany Ruska došlo k jej porušeniu.
Test rakety s konvenčnou hlavicou bol úspešný – preletela viac ako 500 kilometrov a zasiahla stanovený cieľ. Podľa zrušenej Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu z roku 1987, podľa ktorej bolo zakázané odpaľovať rakety s doletom 500-5 500 kilometrov, by nebolo možné testovanie uskutočniť. Nakoľko sa však obe strany obviňovali z toho, že zmluvu porušili, USA sa ako prvá rozhodla zmluvu oficiálne ukončiť a strelu aj napriek pochybám expertov odpáliť.
Strela Tomahawk nie je poslednou takouto testovanou zbraňou Pentagonu. Už na sklonku tohto roka plánuje test balistickej rakety, ktorej dolet by sa mal pohybovať v rozmedzí 3 000 – 4 000 kilometrov. Ani v tomto prípade by však nemalo ísť o jadrovú zbraň. Experti sa však obávajú, že testovanie týchto zbraní a zrušenie zmluvy by mohlo obnoviť predbiehanie sa o to, či má lepšie a silnejšie zbrane Rusko alebo USA, a medzi štátmi by to tiež mohlo vyvolať konflikt či napätie.