31-ročná žena z Oklahomy sa rozhodla, že si zaobstará šteniatko. Dala mu meno Loki a všetko prebiehalo v poriadku, psík sa udomácnil a s majiteľkou tvoria super dvojku. Nepríjemné prekvapenie prišlo počas bežnej prehliadky u veterinára, ktorú psík podstúpil po dovŕšení prvého roka. Pri kontrole zubov psa sa lekár zarazil a oznámil majiteľke Aurore, že jej domáci miláčik má v ústach až 70 zubov – čo je až o 28 viac ako je normálne. Okamžite psa uviedol do anestézy a odstránil mu 21 z 28 nadbytočných zubov. 

Zdroj: dailymail.co.uk

Aurora, ktorá sa živí ako majiteľka baru v Oklahome, si psíka adoptovala. Lekár sa jej opýtal, či jej pôvodní majitelia, od ktorých Loki kúpila, nespomínali nič o zúbkoch, ktoré v tlame šteniatka rástli, alebo či si ona sama za ten čas nič nevšimla. „Loki je obrovské a veľmi energické šteňa, takže som nemala možnosť mu kontrolovať tlamu, nedalo sa to. Ak aj bola šanca nazrieť mu do tlamy, zdalo sa mi, že ich tam má trošku viac, no určite som si nemyslela, že tam bude mať až 70 zubov! Veterinár hneď vytrhol 21 zubov, pričom momentálne ich Loki v tlame má 49 – čo je ešte o 7 viac ako bežný priemer u psov, no som rada, že už je doma a zotavuje sa z toho,“ povedala pre médiá Aurora, ktorú tento zákrok u veterinára stál 770 dolárov (688€).

Zdroj: dailymail.co.uk

Veterinár ďalej vysvetlil, že za týmto ojedinelým problémom so zubami sa skrýva genetická anomália nazývaná hyperdontia, no sám bol prekvapený vysokým počtom zubov v psej tlame. Ako možnú príčinu vidí následok zlého chovu psov a odporučil majiteľke, aby kontaktovala ľudí, od ktorých Loki kúpila a informovala ich o genetickej anomálii, ktorá môže byť u psov dedičná. 

Prvé noci po zákroku boli pre Loki i Auroru ťažké, no aj napriek prebdeným nociam a vysokému účtu u veterinára je Aurora šťastná, že mohla svojmu domácemu miláčikovi pomôcť. Psík naďalej zostáva pod drobnohľadom lekárov a čakajú ho pravidelnejšie prehliadky kvôli zvyšným 7 „extra zubom,“ ktoré neboli vytrhnuté. Aurora sa po tejto skúsenosti bude snažiť o to, aby sa zlé chovné praktiky psov zastavili a aby sa tak predišlo utrpeniu, ktoré zvieratá zažívajú kvôli vzniknutým genetickým poruchám.

Komentáre