Zatiaľ čo pacient sa ide zrútiť od bolesti, na jeho vytrhnutom zube pohodenom do prachu ulice si už pochutnávajú muchy. Aj toto je neuveriteľný obraz indického zubára Kulwanta Singha. Muchy sú tu skutočne všade a samotný zubár sa už ani nepokúša ich odháňať.

Kulwant je jedným z mnoho pouličných zubárov z mesta Amristar. Jeho ambulancia sa skladá zo starej stoličky, malého stolčeka a základného zubárskeho náradia. Staré skalpely, hrdzavý pilník a nejaké tie zubárske kliešte, ktoré si pamätajú ešte kolonizačné časy.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
An Indian roadside dentist’s assistant files the dentures of a customer at a roadside clinic in Varanasi on August 28, 2012. Dentist Ramjee Sao said he provides a range of dental services from extractions, filling cavities and routine pain alleviation procedures to making and fitting a complete set of dentures. AFP PHOTO/STRSTRDEL/AFP/GettyImages ORG XMIT:

Pre turistov, zvyknutých na anestéziu, dezinfekciu a laserové vŕtačky je zážitkom už aj pozeranie sa na ordinovanie tohto zubára. Väčšina z týchto pouličných zubárov nemá ani len základné medicínske vzdelanie. Pokiaľ však máte šťastie, narazíte aj na takého, ktorý robil profesionálnemu zubárovi so vzdelaním aspoň asistenta.

Ich výhoda je rýchlosť a cena. Za vytrhnutie zubu zaplatíte v prepočte zhruba €1. Vecou na ktorú sú títo zubári obzvlášť hrdí je fakt, že za zákrok zaplatíte až v prípade, že ste so zákrokom spokojný.

 

Komentáre