K otázke či Neil Armstrong skutočne bol na Mesiaci alebo nie sa nejdeme vracať. Celosvetovo známy fakt je, že Neil Armstrong jednoducho bol prvým človekom, ktorý sa prešiel po Mesiaci. Celý príbeh sa odohral ešte pred 50 rokmi, kedy sa americká posádka vrátila z úspešnej misie na Mesiaci a so sebou si priniesla aj veľa cenných artefaktov. Medzi inými aj mesačný prach, ktorý samotný Neil daroval svojej priateľke Laure Cicco. Tá teraz, o 50 rokov neskôr, zažalovala NASA v predstihu zo strachu, že o svoj cenný suvenír príde.

zdroj: quora.com

K prachu sa dostala ešte v roku 1972. Jej otec Tom Murray bol členom tajného spoločenstva elitných pilotov, ktorého členom bol aj Neil Armstrong. Astronaut jej tento mesačný prach s venovaním daroval. Štátna organizácia NASA však argumentovala, že všetky materiály a vzorky privezené zo štátnej misie patria jedine a výhradne štátu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: arstechnica.com

Podľa zákonov v USA je vlastníctvo takéhoto mesačného materiálu nelegálne, čiže teoreticky by Laura o svoj suvenír mohla prísť. Ona však chce pomocou súdu dokázať, že tento suvenír je výhradne jej vlastníctvom a NASA naň nemá právo. Ešte v roku 2012 prišiel v USA do platnosti zákon, na základe ktorého si ľudia môžu nechať v osobnom vlastníctve suveníry z vesmírnych misií. Tým sú však myslené kombinézy, časti a úlomky raketoplánov. V zákone je však jasne uvedená výnimka, ktorou je práve mesačný materiál. Na základe tejto výnimky by teda NASA mala právo, jej mesačný prášok zhabať.

zdroj: spacenews.com

NASA už v minulosti veľakrát zhabala iné mesačné suveníry. Podľa oficiálnych informácii by malo na svete existovať 270 takýchto vzoriek mesačného materiálu, ktoré americká vláda darovala iným krajinám. Z nich je však viacej ako 150 nezvestných, čo z Laurinho artefaktu robí veľmi vzácny kúsok v hodnote stoviek tisícov až miliónov EUR.

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here