Už od útleho veku má väčšina z nás sny o tom, kým a čím sa chce vo svojom budúcom živote stať. Niekto sníva o tom byť lekárom, iný zas pilotom, no 17-ročná Alyssa sa rozhodla že bude astronautkou. Už ako maličká sledovala rôzne rozprávky, kde si všimla červenú planétu. Tá jej učarovala a malá Alyssa ňou začala byť doslova posadnutá ako aj celým vesmírom.

Ako jeden z prvých darčekov jej rodičia kúpili mapu Marsu a teleskop. Aj vďaka takejto podpore svojich rodičov mohla začať sledovať vesmír  a pri prvej príležitosti odišla na tábor pre mladých astronautov. Ako čas plynul, začala svoj sen meniť na skutočnosť a dostala sa do kontaktu aj s agentúrou NASA. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

View this post on Instagram

Hanging with Astronaut Clay Anderson

A post shared by Alyssa Carson (@nasablueberry) on

Aby ste sa mohli formálne prihlásiť do oficiálneho astronautského programu NASA, musíte dovŕšiť hranicu 18 rokov. Alyssa však s agentúrou už spolupracuje dlhšiu dobu a pripravuje sa na misiu, pri ktorej má v roku 2033 vystúpiť ako prvý človek na Marse. Tu sa bude následne venovať vedeckým experimentom a pestovaniu rastlín.

Alyssa je skvelým adeptom pre prvú osobu na Marse. Agentúra NASA ju už od dlhšiu dobu formuje presne podľa vlastných predstáv a požiadaviek. NASA jej vyslovene odporučila, aby si až do odletu nezakladala rodinu. Pri odlete na červenú planétu bude totižto veľmi ďaleko od svojej potenciálnej rodiny a jej manžel alebo deti by mohli predstavovať značnú psychickú záťaž a blok.

Do vesmírneho závodu však do značnej mieri zasahuje už aj súkromný sektor. Spoločnosti ako SpaceX vraj už uvažovali nad tým, že by si Alyssu požičali a vyslali ju na Mars skôr ako v roku 2033, v prípade že by sa im po technologickej stránke podarilo NASA predbehnúť.

 

 

 

 

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here