Do štartu vesmírnej misie Európskej kozmickej agentúry ExoMars 2020 ostávajú už len 2 roky, no jej hlavný hrdina – hlavný rover tejto misie ešte stále nemá svoje oficiálne meno. Agentúra ESA si jej tejto skutočnosti plne vedomá a tak žiada verejnosť o pomoc.

zdroj: slovak.space

Len pred pár dňami sa uskutočni Medzinárodný aerosalon vo Farnborough, kde britský astronaut Tim Peake oficiálne vyhlásil súťaž v ktorej môže široká verejnosť vybrať najvhodnejšie meno pre hlavný rover misie ExoMars 2020.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Meno je veľmi dôležité

Prečo vlastne toľko námahy kvôli menu robota? Podľa odborníkov sú totižto mená týchto vesmírnych roverov veľmi dôležité. Výber vhodného mena je totižto podstatnou súčasťou príprav celej vesmírnej misie na ceste k poznaniu červenej planéty. Či už sa nový robot bude volať Apollo, Spirit, Humanity alebo Opportunity, jeho meno je práve to, čo sa zapíše do histórie a dodá mu jeho konečnú identitu.

zdroj: ESA/ATG medialab

Súťaže sa môže zúčastniť ktorýkoľvek občan členského štátu ESA. Verejnosť môže navrhovať meno nového robota do 10. októbra 2018, kedy sa súťaž uzavrie a ESA vyberie víťazné meno. Okrem prestíže bude hlavnou cenou pre víťaza aj výlet pre 4 osoby do Stevenage vo východnom Anglicku, kde sa nachádza centrum prípravy tohto rovera na jeho misiu na mars – ExoMars 2020.

Pokiaľ sa chcete do tejto súťaže zapojiť aj vy, stačí kliknúť na events.airbus.com.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here