Vedcom sa podarilo zachytiť zvláštny opakujúci sa rádio-signál. Niečo podobné sa ľudstvu podarilo zachytiť celkovo druhýkrát v dejinách.

FRB alebo rýchle rádiové vlny, sú jemné nenpádne frekvencie, ktoré sa bežne vyskytujú len ojedinle a je veľmi obtiažne ich zachytiť a ešte ťažšie je ich rozlúštiť. Len včera sa podarilo takéto signály zachytiť z galaxie vzdialenej od Zeme viacej ako 1,5 miliardy svetelných kilometrov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Alex Cherney / CSIRO

Podľa prvých vedeckých vysvetlení, môžu byť takto silné signály vytvorené len energeticky silnými objektmi vo vesmíre. Vedci začali okamžite špekulovať o pôvode týchto signálov a podľa prvých odhadov môžu stáť za takýmto signálom čierne diery alebo hviezdy menšieho rozmeru. Do úvahy však taktiež prichádzajú aj ďaleko zaujímavejšie vysvetlenia a to konkrétne, že bol tento signál vyslaný ako druh šifrovanej správy od možno inej vyspelej formy života.

zdroj: CHIME Collaboration

Zástancom takejto teórie je aj profesor Avid Loeb z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, čo je astrofyzikálny ústav zaoberajúci sa podrobným štúdiom astronómie a astrofyziky. Podľa Avidovho názoru je pôvodom tohto signálu jednoznačne veľmi vyspelý druh mimozemského života a mimozemskej technológie.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here