Čína sa stáva oficiálne prvou krajinou, ktorej sa podarilo úspešne pristáť na odvrátenej strane Mesiaca. Na základe čínskych médií sa táto udalosť stáva obrovským krokom pre ľudstvo a taktiež aj pre samotnú Čínu, keďže sa vďaka tejto misii dostáva vo vesmírnych pretekoch na úroveň USA a Ruska.

Podľa vyjadrení China Central Television sa ich rover Chang’e 4 dotkol povrchu Mesiaca presne o 10:26 ráno dňa 3.1.2019, čiže dnes. Rover bol vyslaný do vesmíru na rakete Long March-3B ešte 8. decembra 2018, z vesmírneho strediska Xichang Satellite Launch Center, ktoré sa nachádza v juhovýchodnej časti čínskej provincie Sichuan.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: VCG/VCG via Getty Images

Čínska Národná Vesmírna Agentúra (CNSA) oznámila, že Chang’e 4 vstúpil na orbit Mesiaca ešte 30. decembra 2018, a až do dnes sa nachádzal vo vzdialenosti 9 kilometrov od jeho povrchu, kde sa pripravoval na bezpečné pristátie na jeho odvrátenej strane. Nikto poriadne zatiaľ presne nevie, čo sa číňanom na tejto strane Mesiaca podarí objaviť, no priaznivci konšpiračných teórií majú určite vysvetlení hneď niekoľko.

Komentáre