Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Podstata zábavných parkov spočíva v tom, že v nich neexistujú žiadne pravidlá, ľudia sa chodia baviť na atrakcie a užívajú si tieto momenty najviac, ako sa dá. Zábavný park je samozrejme platený a reálny. Menstrualand je niečo celkom iné a určené pre ženy, no občas sa spolu so ženou a jej náladami zvezie aj jej partner a prežíva to (chtiac či nechtiac) spoločne s ňou. Vstup sa dá využiť raz do mesiaca, je grátis a z atrakcií sa nejednej z nich zatočí hlava. V tomto parku existuje more pravidiel, ktorými sa ženy riadia a jeho podstata okrem iného spočíva v tom, že je vymyslený. Jediné miesto, kde by mohol existovať, je naša hlava. Respektíve hlava karikaturistky Gemmy Correll.

Už z názvu nám je jasné, že tento „zábavný park“ je venovaný menštruácii, ktorá je aj v roku 2019 veľkým tabu pre spoločnosť. Muži o nej neradi počúvajú a ženy o nej nerady rozprávajú. Ilustrátorka Gemma Correll sa snažila prelomiť tabu a prostredníctvom karikatúr vytvoriť akési zábavné mesto, v ktorom by ženy mohli žiť podľa svojich vlastných pravidiel bez toho, aby sa hanbili či sa cítili nepríjemne. Viedol ju k tomu pocit únavy z toho, že musela svoj život podriaďovať menštruačnému cyklu a tiež reči, ktoré mali presvedčiť ženy, aby sa počas menštruácie vzdali bežných aktivít a činností. V Menstrualande totiž môžu vykonávať všetky aktivity, ktoré chcú a nebudú pri tom ničím obmedzované.

Gemma sa snaží odtabuizovať nepríjemné ženské obdobie tým, že si z neho urobí zábavu a umením ho priblíži ľuďom bližšie, aby sa nebáli o ňom hovoriť. Obrázky ženy meniacej sa na čerta, ostrov nachádzajúci sa vnútri ženy, menštruačný Spongebob, slávne atrakcie, akými sú horská dráha ženských emócií, dom hrôzy spojený s bolesťami a zdravotnými problémami alebo bludný kruh (ne)pravidelných cyklov… Gemma jednoducho vďaka svojim karikatúram vytvorila imaginárny zábavný park určený pre každú ženu, ktorá má plné zuby toho, s akým odporom sa k menštruácii stavia spoločnosť a okolie. Čo myslíte, podarilo sa jej to?

Komentáre