Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

To, o čom sa už veľmi dlhú dobu špekulovala sa dnes stáva realitou. Vedeckému tímu na čele so španielskym vedcom Juanom Carlosom Izpisúom sa podarilo vytvoriť oficiálne prvý hybrid človeka a opice. Celý výskum sa uskutočnil v Číne, pretože Španielske zákony výrazne limitujú testy zahŕňajúce výmenu genetického materiálu medzi človekom a zvieratami.

Španiel Izpiaú nerobil podobný pokus prvý krát. O niečo podobné sa už pokúšal pred 2 rokmi, kedy sa pokúšal vytvoriť hybrid človeka a prasaťa. Tento pokus však nebol veľmi úspešný, keďže vyvíjajúce sa embryo malo v sebe len 1 ľudksú bunku na 100-tisíc prasacích buniek.

Vedeckým tím je zložený z vedcov zo španielskej Murcia Catholic University a Salk Institute v USA. Vedcom sa teda podarilo úspešne upraviť opičie embryo tak, aby bunky vytvárajúce orgány prestali pracovať a boli nahradené ľudskými kmeňovými bunkami, vďaka čomu úspešne vytvorili prvé embryo opice s ľudskými génmi.

Hybrid sa však nikdy nenarodil, pretože vedci boli nútení dodržať prísny 14-dňový limit vývinu, po ktorom museli embryo zničiť. Modifikovaný hybrid sa zatiaľ v žiadnej krajine nemôže narodiť, pretože podobné experimenty sú zatiaľ striktne limitované z dôvodu etiky a kontroverzie. Ľudstvo sa zatiaľ obáva, že by podobné pokusy mohli viesť k vytvoreniu formy ľudského vedomia v mozgu zvieraťa.

Cieľom celého výskumu podľa slov Izpisúa nebolo priviesť podobného kríženca k životu, ale jeho cieľom je dokázať umelo vyvinúť ľudský orgán, ktorý by v budúcnosti mohol byť úspešne transplantovaný potrebnému darcovi. 

Komentáre