Rozhoduješ sa, ktorú hernú konzolu novej generácie si vybrať? Skúsime ti s výberom pomôcť. Pravdou, ktorú treba hneď na začiatok uviesť je, že obe konzoly sú si veľmi podobné, no zároveň pre hráča aj veľmi odlišné. Každá vyniká v niečom inom.

Ktorá z nich je výkonnejšia?

Podľa papierových parametrov má v tejto oblasti mierne navrch Xbox Series X od spoločnosti Microsoft. Táto herná konzola má parametrovo oproti PlayStation 5 viac grafického výkonu zhruba o 15%, vďaka čomu dokáže spustiť hry vo vyššej kvalite. Na druhej strane je ale zase PS5 vybavené rýchlejším SSD diskom, vďaka čomu sa hry dokážu načítať extrémne rýchlo.

Xbox Series X
zdroj: news.xbox.com

Spoločnosť Microsoft stavila na spätnú kompatibilitu so staršími hrami, vďaka čomu sa tieto legendy na Xboxe rýchlejšie načítajú. Pokiaľ si však fanúšik horúcich noviniek, nové PlayStation 5 hry sú bleskovo rýchle a načítajú sa takmer okamžite.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vstavaná pamäť a rozšírenie

Vstavané SSD v PS5 ti ponúkne 670 GB úložiska pre inštalovanie hier, čo sa na prvý pohľad môže zdať nie úplne dostatočné. Pri testovaní tejto konzoly sa nám toto úložisko podarilo zaplniť hneď prvý deň hrania. Bežné hry ti zaberú 100-150GB a preto je základné úložisko nedostatočné a v tejto kategórii jednoznačne víťazí Microsoft, ktorého SSD ponúka až 800 GB a aj preto by sme odporučili kúpiť Xbox Series X.

PlayStation 5
zdroj: techguru.sk

Hry

Pokiaľ si fanúšikom skôr single-player hitov, pri ktorých sa nedokážete od obrazovky odtrhnúť, malu by ste si kúpiť PlayStation 5. Sony totižto dokáže takéto hry produkovať prekticky každý rok. Na druhej strane pokiaľ ti viac záleží na veľkom množstve hier a láka ťa aj mesačné predplatné a veľa titulov, Xbox bude pre teba to pravé.

Cena

Posledný, no o to dôležitejší rozhodovací faktor je cena. PlayStation 5 sí kúpiš za 499 EUR a lacnejšieho súrodenca bez mechaniky – Digital Edition za 399 EUR. Záleží len na tebe či skôr zastanca klasických krabicových hier, alebo ti postačia len digitálne.

Xbox aj napriek vyššiemu výkonu ponúka rovnakú cenu 499 EUR za model Series X. Na druhú stranu, lacnejšia verzia z dielne Microsoft stojí len 299 EUR. Za túto cenu však nečakaj porovnatelne vysoký výkon (hrať budeš môcť len v 1440p a nie v 4k) a ani mechaniku.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here