O tom, že za celým týmto stojí genetika asi nemusíme moc ani objasňovať. Vedci sa však teraz pozreli na to, čo konkrétne spôsobuje ryšavú farbu vlasov. Doposiaľ mali za to, že „ryšavým génom“ je gén MC1R. Tento gén sa jednoducho dedí po ako po otcovi, tak aj po matke. Najnovší výskum však dokázal, že ani pri prítomnosti oboch génov nemusí byť nový nositeľ gén 100% ryšavý.

Najnovší výskum DNA, skúmajúci vyše 350 000 dobrovoľníkov ukázal, že s ryšavou farbou vlasov je priamo spojených ďalších 8 génov, z ktorých niektoré funguje ako prepínače alebo aktivátory ryšavého génu MC1R. Tento výskum spracovali vedci z univerzity v Edinburghu a všetko nasvedčuje tomu, že sa jedná o najväčší geneticky výskum ľudských vlasov všetkých čias.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: redheaddays.nl

Okrem tohto objavu sa vedcom podarilo objaviť aj takmer 200 génov, ktoré sú spájané s blonďavou alebo svetlo-hnedou farbou vlasov. Zaujímavosťou však je, že mnohé z týchto génov viacej ovplyvňujú štruktúru, ako ich farbu. Ostáva už len tak otázkou času, kedy si ľudia budú môcť geneticky upraviť farbu svojich vlasov.

 

Komentáre