Kedysi boli second-handy medzi mladými považované za obchody so starými a nepoužiteľnými vecami bez hodnoty, alebo za obchody pre sociálne slabších ľudí. Dnes sa karta obrátila, second-handy sa stali trendom. Mnoho (nielen) mladých má dnes dokonca predsudky voči obchodom podporujúcim a predávajúcim fast fashion, ktoré prispievajú k znečisťovaniu svetových oceánov a podporovaniu lacnej (a pravdepodobne aj detskej) pracovnej sily. Nedávno som počula o tom, aké úžasné je objaviť čaro second-handu a začala som nad týmto typom obchodu  ( a nad škodami, ktoré pácha fast fashion) naozaj veľa premýšľať.

Na prvý pohľad obchod ako každý iný – je tu veľa oblečenia, nejaké topánky, personál, kabínky, veď to poznáte… Jediné, čím sa odlišuje od ostatných je zaujímava vôňa oblečenia vznášajúca sa vo vzduchu a potom fakt, že z každého kúsku oblečenia je tu iba jeden kus v iba jednej veľkosti. Každý z nich je však jedinečný, originálny a nesie v sebe svoj príbeh. Či ide o staršie retro šaty, alebo nové, no málo nosené detské oblečenie, v „sekáči“ to nadobudne akýsi šmrnc. Možno práve to sem ľudí láka – nakúpiť veľa, lacno a originálne, a potom to kombinovať na sto štýlových spôsobov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Okrem štýlu sem ľudí ťahá aj ekológia a vzťah k planéte. Nechcené nosené oblečenie veľa ľudí vyhadzuje do smetných košov, alebo v lepších prípadoch do kontajnerov určených na textil. Oblečenie, ktoré sa dostane do second-handu tak môže urobiť radosť viackrát a poslúžiť niekomu inému. To, čo pre niekoho predstavuje odpad, totiž môže pre iného znamenať splnenie sna v podobe kúska, ktorý mu dokonale dotvorí outfit, alebo niekomu môže takýto výhodný nákup obnoseného oblečenia pomôcť z finančného hľadiska, pretože nie každý človek si môže dovoliť nakupovať drahé oblečenie z trendových módnych kolekcií.

Čaru týchto obchodov prepadáva čoraz viac ľudí, a to najmä vďaka originalite jednotlivých kúskov, ale tiež kvôli podporovaniu myšlienky ochrany našej planéty a vyhýbaniu sa fast fashion kúskom. Je mi jasné, že niektorí sa podobným obchodom oblúkom vyhýbajú, pretože je pod ich úroveň nakupovať  tu, ale myšlienka, ktorú obchody s použitým oblečením v sebe nosia, je naozaj zaujímavá a originálna. Presne tak, ako tovar v nich.

Komentáre