Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Spojené štáty ešte v piatok raketovým útokom za použitia dronov zavraždili iránskeho generálmajora Kásima Solejmáního, ktorého považovali za strojcu mnohých protiamerických útokov. Podľa vyjadrení USA neustále ohrozoval ich veľvyslancov, ambasádu a mal na rukách krv tisícok obetí v Sýrii a Libanone. Spojené štáty krátko po útoku vyzvali svojich občanov, aby opustili región Iránu a Iraku.  

Zabitie vojenského lídra vyvolalo v regióne, ale aj na celom svete poriadny rozruch. Solejmání bol v regióne veľmi podporovaný a uznávaný, o čom svedčí aj jeho veľkolepý pohreb za účasti státisícov ľudí.

zdroj: Office of the Iranian Supreme Leader via AP

Pohreb sa odohral v iránskom meste Kermán, kde okamžite po tom, čo sa dal do pohybu pohrebný sprievod vznikla tlačenica, ktorá si vyžiadala aj veľké množstvo obetí. Na internete sa objavili zábery zachytávajúce bezvládne telá ležiace na ceste a iných ľudí, ktorí kričia a zúfale sa snažia obetiam pomôcť. O tejto skutočnosti informovala aj iránska štátna televízia vo svojej elektronickej správe bez uvedenia zdroja.

zdroj: Office of the Iranian Supreme Leader via AP

Podľa údajov zverejnených iránskymi úradmi, si mal pohreb vyžiadať 32 mŕtvych a viacej ako 190 zranených. Solejmáního smrť v regióne vyvolala masívnu vlnu odporu a hladu po odplate. Predstavitelia Iránskej vlády navrhli, aby krajina okamžite vypovedala medzinárodné zmluvy limitujúce iránsky jadrový program, ktoré krajina v minulosti podpísala so svetovými veľmocami. Parlament v Bagdade taktiež rokuje aj o okamžitom vyhnaní a stiahnutí amerických vojakov z Iraku.

zdroj: AP Photo/Ebrahim Noroozi

Transport telesných ostatkov

Na internete sa objavilo video, zachytávajúce prepravu telesných ostatkov generálmajora Kásima Solejmáního, iránskeho politika a vojenského generála Abú Mahdí al-Muhandisa a ďalších obetí amerického útoku. Ako uvádza portál Daily Mail, počas prepravy neboli telesné ostatky mužov umiestnené v podpalubí lietadla, ale v kartónových krabiciach na sedadlách ekonomickej triedy Airbusu A300-603 leteckej spoločnosti Mahan Air.

 

Komentáre