Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Len pred pár dňami otriasla svetovými médiami správa a útoku na najväčší areál na spracovanie ropy na svete. Areál sa nachádza v Saudskej Arábii a už spomínaný útok mal za následok pokles produkcie ropy v krajine až o polovicu. Cez víkend boli burzy a akciové trhy zatvorené a obchodovať sa začalo až dnes v ranných hodinách.

Okamžite po otvorení trhov sa objavujú na internete správy o tom, že niektoré akcie stúpli už o 20%. Ak bude výpadok trvať ešte dlhšiu dobu, môžu ceny pohonných hmôt na našich čerpacích staniciach výrazne stúpnuť. V praxi by to znamenalo, že by sme za palivo neplatili v priemere €1,35 ale dostali by sme sa na úroveň €1,60 – €1,80 za liter.

 

Podľa prognóz svetových ekonomických odborníkov, môže mesačný výpadok dodávok ropy viesť k zvýšeniu ceny za barel z 60 dolárov až na 100 dolárov. Pokiaľ sa však Saudskej Arábii podarí napadnuté ropné polia uviesť znova do prevádzky skôr, ceny za barel by nemala prekročiť hranicu 100 dolárov.

Veľkým strašiak pre svetový priemysel je však fakt, že jediný útok na ropné pole v Saudskej Arábii dokáže ochromiť až polovicu ich celkovej produkcie. Konkrétne z napadnutého ropného pola Abkajk pochádza zhruba každý 20. barel ropy na svete. Podľa prvotných informácii mali na toto ropné pole zaútočiť drony jemenských povstalcov. Na druhej strane zasa šéf americkej diplomacie Mike Pompeo z útoku obvinil Irán.

Komentáre